Język marathi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
मराठी भाषा
Obszar

Indie

Liczba mówiących

około 70 milionów

Pismo/alfabet

dewanagari

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy Indie (stan Maharasztra)
Ethnologue 2 prowincjonalny
Kody języka
Kod ISO 639-1 mr
Kod ISO 639-2 mar
Kod ISO 639-3 mar
IETF mr
Glottolog mara1378
Ethnologue mar
GOST 7.75–97 мар 440
WALS mhi
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku marathi
Słownik języka marathi
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język marathi (także: język maracki[1], maratyjski[2], mar. मराठी marāṭhī) – język z grupy indoaryjskiej. Jest jednym z najszerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.

Inne nazwy tego języka to: Maharashtri, Maharathi, Malhatee lub Marthi.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Język marathi jest centralnym odłamem grupy języków indyjskich (indoaryjskich), należącej do rodziny języków indoeuropejskich.

Gramatyka[edytuj | edytuj kod]

Język marathi, podobnie jak wszystkie inne języki z grupy indoaryjskiej, wywodzi się z sanskrytu, a dokładniej z języka wedyjskiego. Częściowo zachował się w nim sanskrycki miejscownik:

Sanskryt:

     prabhaat: świt     gR^iha: dom
     prabhaate: o świcie   gR^ihe: w domu

Marathi:

     pahaaT: świt      ghar: dom
     pahaaTe: o świcie    gharI/gharaat/: w domu

Użytkownicy[edytuj | edytuj kod]

Większość użytkowników języka marathi mieszka w indyjskim stanie Maharashtra, lecz żyją oni także w sąsiednim Gujarat, Madhya Pradesh, Goa, Karnataka oraz Andhra Pradesh. Etnologowie odnotowują także osoby nim się posługujące w Izraelu, które trafiły tam w wyniku emigracji Żydów z Półwyspu Indyjskiego i Mauritiusa.

Oficjalny status[edytuj | edytuj kod]

Marathi jest oficjalnym językiem urzędowym stanu Maharashtra. Konstytucja Indii wymienia go jako jeden z dwudziestu dwóch oficjalnych języków tego kraju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. maracki. Dobryslownik.pl. [dostęp 2019-02-08].
 2. Kazimierz Polański (red.), Encyklopedia językoznawstwa ogólnego, wyd. II, Wrocław: Ossolineum, 1999, s. 355, ISBN 83-04-04445-5, OCLC 835934897 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]