Język marathi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
मराठी भाषा
Obszar

Indie

Liczba mówiących

ok. 95 mln

Pismo/alfabet

dewanagari

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy Indie (stan Maharasztra)
Ethnologue 2 prowincjonalny
Kody języka
ISO 639-1 mr
ISO 639-2 mar
ISO 639-3 mar
IETF mr
Glottolog mara1378
Ethnologue mar
GOST 7.75–97 мар 440
WALS mhi
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku marathi
Słownik języka marathi
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język marathi (także: maracki[1], maratyjski[2], mar. मराठी marāṭhī) – język z grupy indoaryjskiej. Jest jednym z najszerzej używanych w Indiach języków. Według Ethnologue (wyd. 22, 2019) posługuje się nim ponad 95 mln ludzi. Dla 12 mln jest to drugi język[3].

Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat.

Inne nazwy tego języka to: maharashtria, maharathi, malhatee lub marthi[3].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Język marathi jest centralnym odłamem grupy języków indyjskich (indoaryjskich), należącej do rodziny języków indoeuropejskich.

Gramatyka[edytuj | edytuj kod]

Język marathi, podobnie jak wszystkie inne języki z grupy indoaryjskiej, wywodzi się z sanskrytu, a dokładniej z języka wedyjskiego. Częściowo zachował się w nim sanskrycki miejscownik:

Sanskryt:

     prabhaat: świt     gR^iha: dom
     prabhaate: o świcie   gR^ihe: w domu

Marathi:

     pahaaT: świt      ghar: dom
     pahaaTe: o świcie    gharI/gharaat/: w domu

Użytkownicy[edytuj | edytuj kod]

Większość użytkowników języka marathi mieszka w indyjskim stanie Maharashtra, lecz żyją oni także w sąsiednim Gujarat, Madhya Pradesh, Goa, Karnataka oraz Andhra Pradesh. Etnologowie odnotowują także osoby nim się posługujące w Izraelu, które trafiły tam w wyniku emigracji Żydów z Półwyspu Indyjskiego i Mauritiusa.

Istnieje również Wikipedia w języku marathi.

Oficjalny status[edytuj | edytuj kod]

Marathi jest oficjalnym językiem urzędowym stanu Maharashtra. Konstytucja Indii wymienia go jako jeden z dwudziestu dwóch oficjalnych języków tego kraju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. maracki. Dobryslownik.pl. [dostęp 2019-02-08].
 2. Kazimierz Polański (red.), Encyklopedia językoznawstwa ogólnego, wyd. 2, Wrocław: Ossolineum, 1999, s. 355, ISBN 83-04-04445-5, OCLC 835934897.
 3. a b David M. Eberhard, Gary F. Simons, Charles D. Fennig (red.), Marathi, [w:] Ethnologue: Languages of the World, wyd. 22, Dallas: SIL International, 2019 [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]