There Must Be Another Way

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Einaiych (There Must Be Another Way)
Singel Noa i Mira Awad
Wydany 24 lutego 2009
Nagrywany 2009
Gatunek pop
Długość 3:01
Wydawnictwo Universal Music
Producent Noa, Mira Awad, Gil Dor
Format CD

Einaiych (There Must Be Another Way) (heb עינייך) – piosenka reprezentująca Izrael podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w Moskwie. Utwór, wykonywany przez izraelską piosenkarkę Noa oraz arabską piosenkarkę i aktorkę Mirę Awad, zdobył w odbywającym się 12 maja 2009 półfinale 75 punktów i, osiągając 7 miejsce, zakwalifikował się do finału. W ostatecznej, odbywającej się 16 maja, rozgrywce piosenka zajęła 16 miejsce, zdobywając 53 punkty.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

11 stycznia 2009 izraelska telewizja ogłosiła, że reprezentantką Izraela podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie popularna w kraju piosenkarka Achinoam Nini, znana powszechnie pod pseudonimem Noa. Tego samego dnia ogłoszono, że towarzyszyć jej będzie jej wieloletnia przyjaciółka, Mira Awad - pierwsza arabskojęzyczna reprezentantka Izraela w konkursie.

Podczas odbywających się 2 marca 2009 eliminacji widzowie i jurorzy zdecydowali, że piosenkarki wykonają piosenkę Einaiych (There Must Be Another Way). Wszystkie piosenki startujące w konkursie wykonywane były w językach hebrajskim, arabskim i angielskim - tym samym potwierdziły się słowa artystek, deklarujących, iż pierwszy raz w dziejach Izrael na Eurowizji reprezentować będzie piosenka śpiewana m.in. w języku arabskim.

L.p. Hebrajski tytuł Angielski tytuł Punkty Miejsce
01 "Kol Shniya" (כל שניה) "Second Chance" 32 4
02 "Na'amin Bachalom" (נאמין בחלום) "Faith in the Light" 72 3
03 "Bo'i Lirkod Iti" (בואי לרקוד איתי) "Will You Dance With Me" 84 2
04 "Einaiych" (עינייך) "There Must Be Another Way" 112 1

Noty na konkursie Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

12 maja 2009 odbył się, z udziałem Izraela, pierwszy półfinał 54. Festiwalu Piosenki Eurowizji. Izraelski występ tego dnia naznaczony był pechowymi wypadkami: podczas trzeciej zwrotki Noa prawie upadła gdy zaczepiła obcasem o tren swojej sukienki. Innego rodzaju problemy miała Mira Awad: podczas wykonywania wieńczącego utwór fragmentu akustycznego zmuszona była poprawiać "odjeżdżający" od jej twarzy statyw z mikrofonem. Mimo problemów technicznych piosenka spotkała się z ciepłym przyjęciem w Europie: w głosowaniu utwór zdobył 75 punktów i, zajmując 7 miejsce, zakwalifikował się do finału.

  Głosy w pierwszym półfinale
PUNKTY Czarnogóra Czechy Belgia Białoruś Szwecja Armenia Andora Szwajcaria Turcja Izrael Bułgaria Islandia Macedonia Rumunia Finlandia Portugalia Malta Bośnia i Hercegowina Niemcy Wielka Brytania
There must be another way 75 5 4 3 4 6 7 8 5 3 N 4 6 1 3 6 0 4 0 5 1

W odbywającym się 16 maja finale obeszło się już bez problemów technicznych. Izrael, startujący jako drugi w stawce (po otwierającym stawkę Sashy Son z Litwy a przed reprezentującą Francję Patricią Kaas) w finałowym głosowaniu zdobył 53 punkty i zajął ostatecznie 16 miejsce. W finale utwór otrzymał punkty od następujących państw:

Kraj Punkty
 Francja 10
 Bośnia i Hercegowina 8
 Belgia 8
 Andora 7
 Estonia 5
 Słowacja 5
 Czechy 4
 Czarnogóra 4
 Ukraina 1
 Szwajcaria 1