Thirty Meter Telescope

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Animacja komputerowa teleskopu stworzona na podstawie projektu z roku 2007
Porównanie wielkości i budowy zwierciadeł największych obecnych i planowanych teleskopów. Thirty Meter Telescope w prawym górnym rogu.

Thirty Meter Telescope (w skrócie TMT) – projekt amerykańsko-kanadyjski zakładający skonstruowanie i zbudowanie urządzenia z lustrem o średnicy 30 metrów. Teleskop TMT operowałby w zakresie widma od bliskiego ultrafioletu po średnią podczerwień. Umiejscowiony ma być na Hawajach lub w Ameryce Południowej.
Budowę rozpoczęto na wzgórzu Mauna Kea na Hawajach, na terenie obserwatorium gdzie znajdują się teleskopy Kecka. Mimo że projekt jest amerykańsko-kanadyjski, główne fundusze płyną z narodowych obserwatoriów astronomicznych Japonii i Chin. Przewidywany koszt przedsięwzięcia to około 1,4 mld dolarów. Obecnie trwa spór (2015) o budowę między inwestorem a lokalnymi społecznościami. Rozmowy trwają, prace są nierzadko wstrzymywane, jednak wszystko wskazuje, że Thirty Meter Telescope w końcu powstanie w tym miejscu[1].
Początkowo teleskop miał być umieszczony na Atakamie. Jednak o tym, że tak się nie stanie zdecydowały względy czysto naukowe. Trzy największe teleskopy świata E-ELT, GMT i TMT w jednym miejscu prowadzące obserwujące tylko południowej półkuli nieba, bardzo osłabiłyby obserwacje nie mniej ważnej półkuli północnej. Stąd decyzja lokalizacji na Hawajach. Thirty Meter zostanie umieszczony na wysokości 4050 m n.p.m.[1]

Budowa[edytuj]

Konstrukcja będzie podobna do E-ELT. Będzie to teleskop nieco mniejszy. Główne zwierciadło będzie składać się z 492 sześciokątnych luster. Lustra te o średnicy 1,4 m każde dadzą w sumie średnicę 30 m i pozwolą uzyskać 655 m² powierzchni zbieranego światła[1].
Głównym wykonawcą i projektantem jest UCLA, University of California, Los Angeles. Podobnie jak E-ELT będzie wykorzystywał do obserwacji optykę adaptatywną[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d Przemek Berg. Potrójne widzenie.. „Wiedza i Życie”. 8 (968), s. 22-27, sierpień 2015. Prószyński Media. ISSN 0137-8929 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]