Przejdź do zawartości

Thomas Rickman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thomas Rickman
Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1776
Maidenhead

Data i miejsce śmierci

4 stycznia 1841
Birmingham

Narodowość

angielska

Praca
Styl

neogotyk

Pomnik wojenny w pobliżu grobowca Thomasa Rickmana.

Thomas Rickman (ur. 8 czerwca 1776 w Maidenhead, zm. 4 stycznia 1841 w Birmingham) – angielski architekt, autor wielu publikacji dotyczących angielskiego gotyku.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Sklasyfikował i opisał cechy charakterystyczne dla poszczególnych okresów architektonicznych średniowiecznej Anglii. Zafascynowany architekturą sakralną Anglii, stworzył takie pojęcia jak: Early English (wczesny gotyk), Decorated Style (dojrzały gotyk) i Perpendicular Style (późny gotyk). Zaprojektował kilka budynków użyteczności publicznej i obiektów sakralnych, w tym kościoły w: Hampton Lucy, Ombersley i Stretton-on-Dunsmore, kościół Świętego Grzegorza w Birmingham, kościół Świętego Filipa, kościół Świętej Marii Panny i Świętego Mateusza w Bristolu, dwa kościoły w Carlisle, kościół Świętego Piotra i Świętego Pawła w Preston, kościół Świętego Dawida w Glasgow i wiele innych, Nowy Dziedziniec (ang. New Court) St John’s College w Cambridge, pałac biskupa Carlisle oraz kilka budynków mieszkalnych w Anglii.

Został pochowany w kościele Świętego Grzegorza, który osobiście zaprojektował. Miał trzy żony: Lucy Rickman z Lewes, Christianę Hornor oraz Elizabeth Miller z Edynburga, z którą miał syna i córkę.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]