Timex Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Timex Corporation
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Middlebury
Data założenia 1854 jako Waterbury Clock Company
Zatrudnienie około 5.500 osób
brak współrzędnych
Strona internetowa
System podświetlania tarczy Indiglo w zegarkach Timex od 1992 roku

Timex Corporationamerykańskie przedsiębiorstwo produkujące zegarki. Jego główna siedziba znajduje się w Middlebury w stanie Connecticut.

Firma została założona w 1854 r. jako Waterbury Clock w Naugatuck Valley w Connecticut, znanej w XIX wieku jako "Szwajcaria Ameryki". Podczas I wojny światowej firma rozpoczęła produkcję zegarków na rękę, a w 1933 na licencji Walta Disneya stworzyła pierwszy zegarek z Myszką Miki.

Podczas II wojny światowej nastąpiła zmiana nazwy na U.S. Time Company. W 1950 rozpoczęto produkcję zegarka naręcznego Timex, prezentowanego w serii reklam przedstawiających produkt poddawany różnym testom, jak np. zrzucenie z zapory Grand Coulee. Wkrótce firma zmieniła nazwę na Timex Corporation. Sprzedaż sięgnęła ponad 500 milionów zegarków.

W latach 80. XX wieku Timex wszedł w spółkę z brytyjską firmą Sinclair Research i rozpoczął produkcję komputerów domowych, takich jak Timex Sinclair 1000 i kolejnych, wzorowanych na modelach ZX-81 i ZX Spectrum. Pomimo początkowych sukcesów w sprzedaży, ostatecznie Timex musiał wycofać się z tego sektora.

Firma przetrwała trudności okresu lat 70. i 80. i nadal utrzymuje się na rynku, straciła jednak pozycję lidera wśród producentów zegarków. W roku 2002 zatrudniała na czterech kontynentach 5500 pracowników.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]