Myszka Miki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Myszka Miki
Mickey Mouse
Michael Theodore Mouse
Bob Cratchit
King Mickey
Mickey (Wizards of Mickey)
Ilustracja
Myszka Miki (na muralu, 2021)
Pierwsze wystąpienie Plane Crazy
Twórca Walt Disney, Ub Iwerks
Dubbing Stany Zjednoczone Walt Disney (1928–1947; 1955–1962)
Stany Zjednoczone Carl W. Stalling (1929)
Stany Zjednoczone Clarence Nash (1934, 1951–1952)
Stany Zjednoczone Jimmy MacDonald (1946–1978)
Stany Zjednoczone Wayne Allwine (1977–2009)
Stany Zjednoczone Les Perkins (1986–1987)
Stany Zjednoczone Bret Iwan (od 2009)
Stany Zjednoczone Chris Diamantopoulos (od 2013)
Polska Krzysztof Tyniec (1991),
Polska Piotr Grabowski (1994–1998),
Polska Jacek Bończyk (1999–2004),
Polska Kacper Kuszewski (od 2004)
Dane biograficzne
Płeć męska
Rodzina rodzina Myszki Miki(ang.)
Inne informacje
Atrybuty pies Pluto
Znak drogowy z charakterystycznymi uszami Miki

Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya. Pierwowzorem był Królik Oswald. Gdy Disney stracił prawa do tej postaci, powstała Myszka Miki.

W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies Pluto. Ma dziewczynę, którą jest Myszka Minnie. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy i Horacy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz postać ta pojawiła się w filmie Plane Crazy z 15 maja 1928 r.[1] W tym samym roku na ekranie kina Colony w Nowym Jorku miał premierę pierwszy animowany film dźwiękowy pt. Parowiec Willie (Steamboat Willie) z 18 listopada 1928. Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara.

Na początku lat 30. Miki i jego przyjaciele nabrali barw dzięki Technicolorowi.

Rywalem Mikiego do ręki Minnie w filmie Mickey's Rival (1936) był Mortimer – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię „Mickey”, ponieważ „Mortimer” brzmiało jej zdaniem zbyt dziewczęco.

W 1940 postać Myszki Miki pojawiła się w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie Fantazja.

W latach 1939–1945 podczas II wojny światowej Walt Disney Studios w Hollywood spełniało prośby alianckich armii walczących przeciwko nazistom i wykonywało oryginalne i sygnowane przez siebie rysunki do użycia przez wojsko podczas walki. Walt Disney Studios w Hollywood wysłało jeden z oryginalnych rysunków z Myszką Miki na tle polskiego godła specjalnie dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które wsławiły się później zdobyciem Wilhelmshaven[2]. Stworzono wtedy również inne grafiki dla Polaków np. Kaczora Donalda dla Polskich Sił Powietrznych.

W 2018 roku Frank Angones zaproponował w Kaczych opowieściach dwie historie z udziałem/wspominające Myszkę Miki. Jednak zarząd Disney Channel zabronił użycia Mikiego w Kaczych opowieściach.

Nazwa postaci[edytuj | edytuj kod]

W języku angielskim wyraz mouse (mysz) jest rodzaju nijakiego, a nie jak w języku polskim – żeńskiego. Sugeruje to polskim widzom, że Myszka Miki to dziewczynka, w rzeczywistości jest to chłopiec. Wyraz Mickey to zdrobnienie od imienia Michael – polskie Michał. W polskiej wersji językowej z początku pozostawiono wyraz Mickey, lecz później zaczęto zapisywać go tak, jak powinno się je wymawiać: Miki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Encyclopedia of Disney Animated Shorts Wiele źródeł błędnie podaje, że to Steamboat Willie był pierwszym filmem z udziałem Myszki Miki. W rzeczywistości był to pierwszy animowany film dźwiękowy. Przed nim powstały dwa filmy nieme z Mikim jako głównym bohaterem. Jeden z nich (Gallopin' Gaucho), wzbogacony o ścieżkę dźwiękową, miał swoją oficjalną premierę miesiąc po Steamboat Willie.
  2. Disney and World War II - OhmyNews International, english.ohmynews.com [dostęp 2019-08-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]