Tomasz Dolecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tomasz Dolecki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1962
Warszawa

Zawód, zajęcie

redaktor, wydawca, dokumentalista

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Medal „Pro Patria”
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” Odznaka honorowa „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”

Tomasz Dolecki (ur. 1962 w Warszawie) – działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracownik wydawnictw tzw. „drugiego obiegu” w latach 1981–1989. Więzień polityczny PRL. Redaktor, wydawca, dokumentalista.

Jest synem poety Zbigniewa Doleckiego. Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim.

Działalność opozycyjna[edytuj | edytuj kod]

Od 1982 do 1985 r. był współpracownikiem Komitetu Oporu Społecznego – „KOS”, a od 1982 do 1989 r. współpracownikiem podziemnego Wydawnictwa „Przedświt”. Współuczestniczył również w innych podziemnych inicjatywach wydawniczych. Organizował ogólnopolski kolportaż podziemny. Był aresztowany od czerwca do listopada 1985 r. W 1988 r. został zatrzymany na 48 godzin i ukarany przez kolegium ds. wykroczeń.

Jest autorem około tysiąca fotografii i nagrań dokumentujących wydarzenia społeczne ostatnich lat PRL. W wyborach 4 czerwca 1989 r. – jako jeden z kilku w kraju – był mężem zaufania „Solidarności” (J. Kaczyńskiego) w komisji wyborczej na terenie jednostki wojskowej – Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Elblągu.

Działalność w III RP[edytuj | edytuj kod]

Po 1989 redaktor zalegalizowanego Wydawnictwa „Przedświt” oraz innych wydawnictw. Wydawca i przedsiębiorca. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]