Topper Headon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Topper Headon
Ilustracja
(wrzesień 2008)
Imię i nazwisko

Nicholas Bowen „Topper” Headon

Data i miejsce urodzenia

30 maja 1955
Londyn

Instrumenty

perkusja

Gatunki

Punk rock, reggae

Zawód

Perkusja

Zespoły
The Clash

Topper Headon (właśc. Nicholas Bowen Headon) (ur. 30 maja 1955 w Bromley w hrabstwie Kent[1]) – brytyjski muzyk, perkusista zespołu punk rockowego The Clash do którego dołączył w 1977 roku po odejściu Terry’ego Chimesa.

Zaśpiewał partie wokalne w utworze Ivan Meets G. I. Joe z albumu „Sandinista!” oraz jest autorem muzyki utworu Rock the Casbah z płyty „Combat Rock” w którym nagrał perkusję, bas i klawisze.

W 1981 wzrosło napięcie pomiędzy nim a pozostałymi członkami zespołu. Powodem było jego uzależnienie od heroiny, które zaczęło odciskać piętno na grze. Dostał ultimatum: albo przestanie brać, albo zostanie wyrzucony. Topper nie poradził sobie z nałogiem i sam odszedł od zespołu w 1982 roku na początku tournée, które zespół dokończył angażując dawnego perkusistę Terry’ego Chimesa. W tamtym czasie oficjalnie podano do mediów, że Topper odszedł z The Clash z powodu różnic poglądów politycznych.

Później Mick Jones zaproponował mu granie w swoim zespole – Big Audio Dynamite, ale nic z tego nie wyszło z powodu ciągłego uzależnienia narkotykowego.

Headon w 1985 roku zarejestrował solowy album Waking Up (Mercury 1986), który przeszedł niezauważony. W tym czasie poddał się leczeniu i wyszedł z nałogu pozostając do dziś czysty.

W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Topper Headon | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. Stylus Magazine's 50 Greatest Rock Drummers. stylusmagazine.com. [dostęp 2010-06-15]. (ang.).