Paul Simonon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Simonon
Ilustracja
Imię i nazwisko Paul Gustave Simonon
Data i miejsce urodzenia 15 grudnia 1955
Londyn
Instrumenty gitara basowa
Gatunki punk rock, rock, reggae, rock alternatywny
Zawód muzyk, malarz
Aktywność 1976–1993, od 2006
Zespoły
The Clash, Havana 3am, The Good, the Bad and the Queen, Gorillaz

Paul Simonon (ur. 15 grudnia 1955 w Brixton w Londynie[1]) – muzyk, basista zespołu punkrockowego The Clash, który założył wraz z Joe Strummerem i Mickiem Jonesem w 1976 roku.

Wychował się w biednej dzielnicy Brixton w południowym Londynie. Planował zostać artystą malarzem.

W roku 1976 przychodził na przesłuchania do zespołu London SS. Zaprzyjaźnił się wtedy z Mickiem Jonesem, który nauczał go gry na gitarze basowej. Po upadku London SS, założył wraz z nim i Joe Strummerem zespół The Clash. Przypisuje mu się wymyślenie nazwy zespołu. Był odpowiedzialny głównie za wizualny obraz grupy. Jego kontrapunktowe linie basowe z wpływami reggae i ska wyróżniają go od innych basistów punkowych pod względem złożoności i roli gitary basowej w zespole.

Paul Simonon jest autorem trzech piosenek The Clash: The Guns of Brixton z London Calling, Crooked Beat z Sandinista! i Long Time Jerk z jednego z singli. Zaśpiewał także partie wokalne w utworze „Red Angel Dragnet”. Linia basowa utworu „The Guns of Brixton” umieszczona została na 16 miejscu najlepszych linii basowych wszech czasów według „Stylus Magazine” w roku 2005[2].

Simonon zagrał na gitarze basowej prawie we wszystkich piosenkach na płytach The Clash. Piosenki, które nie zostały nagrane przez Simonona to: Magnificent Seven i ” Strikes Lightning (Not Once ale Twice)” z płyty Sandinista! (partie basowe nagrane zostały przez Normana Watt-Roya), Rock the Casbah z Combat Rock (partie basowe nagrał tutaj Topper Headon) i w 10 utworach z 12 na płycie Cut the Crap partie basowe nagrał znów Norman Watt-Roy. Okładka płyty London Calling przedstawia Paula rozbijającego swój bas po jednym z koncertów.

Gdy The Clash zakończyli działalność w początkach 1986 roku, Simonon założył nowy zespół Havana 3am. Z tym zespołem zarejestrował tylko jeden album „Havana 3am” (Capitol Records, 1991) i zakończył działalność muzyczną. Później Simonon pracował jako artysta – zajął się malarstwem – jego pierwszą pasją przed dołączeniem do The Clash. Miał kilka pokazów galerii i nawet zaprojektował okładkę do jednego z albumów zespołu Micka Jonesa Big Audio Dynamite.

Obecnie Paul Simonon jest współzałożycielem zespołu The Good, the Bad and the Queen gdzie gra na gitarze basowej. Od 2010 roku gra również w zespole Gorillaz, wraz z Mickiem Jonesem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. allmusic ((( Paul Simonon > Biography )))
  2. Stylus Magazine: Stylus Magazine’s Top 50 Basslines Of All Time (ang.). 2005-09-12, Stylus Magazine. [dostęp 2014-12-21].