Toquepala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toquepala - jaskinia położona w departamencie Moquegua w Peru.

W jaskini znajdują się pochodzące sprzed 10 000 lat rysunki wykonane przez ludzi kultury Lauricocha. Jest to jedna z najstarszych galerii obrazów na obszarze Peru[1]. Podobnie jak europejskie malarstwo jaskiniowe (np. Altamira), składa się z nieuporządkowanych rysunków przedstawiających sceny polowań. Nakreślone z lekceważeniem zasad perspektywy, ukazują szczegóły polowań na dzikie zwierzęta, głównie na guanako. Inne ukazują langustę co świadczy o ich umiejętnościach połowów morskich. Niektóre z nich pokazują myśliwych z ich bronią (potężne pałki, maczugi). Ciekawym elementem jest brak odzieży u myśliwych. Same rysunki są częściowo uszkodzone, ponieważ ich twórcy - myśliwi, przed wyruszeniem na łowy 'zabijali' swe przyszłe ofiary, uderzając[2] w ich skalne podobizny pałkami i oszczepami. Zostały odkryte w 1960, przez Peruwiańczyka Miomira Bojovicha. Późniejsze badania metodą rozkładu węgla radioaktywnego C14 ustaliły, że znaleziska liczą sobie ok. 9 500 lat (±160 lat).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szerzej na ten temat: Na początku był kamień. W: Miloslav Stingl: Czciciele gwiazd. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985, s. 17-18. ISBN 83-06-01223-2.
  2. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Cywilizacje Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Olmekowie - Inkowie. T. 14. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 234. ISBN 83-7425-369-X.