Trans-European Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Trans-European Express – międzynarodowy pociąg relacji MoskwaParyż – Moskwa prowadzony przez Koleje Rosyjskie przy współpracy z Deutsche Bahn, PKP Intercity i SNCF. Pociąg prowadzi wagony klasy biznes, klasy pierwszej i klasy drugiej oraz wagon restauracyjny. Skład przejeżdża przez Rosję, Białoruś, Polskę, Niemcy oraz Francję. Pasażerowie z Polski mogą wsiąść do tego pociągu na stacjach Terespol, Warszawa Wschodnia, Poznań Główny oraz Rzepin. Według rozkładu 2017/2018 czas przejazdu wynosił 39 godzin i 33 minuty[1][2]. Długość trasy wynosi 3177 km, czyniąc go drugim pod względem długości trasy pociągiem w Europie[3], po składzie z Moskwy do Nicei[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy bezpośredni skład z Moskwy do Paryża uruchomiono w 1960 r., lecz w 1994 został on zawieszony. W grudniu 2007 roku został przywrócony bezpośredni wagon, który był podłączany do innych składów. Przejazd tym wagonem zajmował dwie noce. Trans-European Express pojawił się w rozkładzie 14 grudnia 2011 roku.

W marcu 2020, w związku z pandemią Covid-19, kursowanie pociągu zostało zawieszone[4].

Klasy wagonów[edytuj | edytuj kod]

Pociąg złożony jest ze zmodernizowanych wagonów Kolei Rosyjskich.

Wagony drugiej klasy – przedziały zawierają trzy miejsca do spania, które w ciągu dnia można złożyć na miejsca do siedzenia, mydło, ręczniki, umywalkę oraz pościel. Na końcu każdego wagonu znajduje się samowar zapewniający wrzątek przez całą podróż[3].

Wagony pierwszej klasy – są takie same jak wagony klasy drugiej z tą różnicą, że przedziały są dwuosobowe[3].

Wagony biznes klasy – pociąg ma w składzie jeden wagon tej klasy, w którym znajdują się cztery jedno- i dwuosobowe przedziały. Znajduje się w nich własny prysznic i toaleta, telewizor z DVD. Pasażerowie tej klasy mają zapewnione bezpłatne śniadanie[3].

Wagon restauracyjny – na odcinku Moskwa – Brześć – Moskwa prowadzą Koleje Rosyjskie, natomiast na odcinku Warszawa – Paryż – Warszawa jeździ wagon zapewniony przez PKP Intercity. Menu obejmuje kuchnię rosyjską oraz europejską[3][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b http://eng.rzd.ru/statice/public/rzdeng?STRUCTURE_ID=4127.
  2. a b Gazeta Wyborcza – internetowe wydanie – Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  3. a b c d e How to travel by train from London to Moscow & St Petersburg [online], www.seat61.com [dostęp 2020-07-09].
  4. Temporary suspension of international services with Germany and France [online], ржд, 15 marca 2020 [dostęp 2022-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2022-02-17] (ang.).