Przejdź do zawartości

Tricholoma sulphurescens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tricholoma sulphurescens
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

gąskowate

Rodzaj

gąska

Gatunek

Tricholoma sulphurescens

Nazwa systematyczna
Tricholoma sulphurescens Bres.
Annls mycol. 3(2): 159 (1905)

Tricholoma sulphurescens Bres. – gatunek grzybów należący do rzędu pieczarkowców (Agaricales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Tricholoma, Tricholomataceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1905 r. włoski mykolog Giacomo Bresàdola i nadana przez niego nazwa naukowa jest uznawana[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 5–12 cm, początkowo dzwonkowaty do wypukłego z podwiniętym lub odgiętym brzegiem, potem rozszerzający się do nieregularnie płaskiego, z niskim garbkiem, z pofałdowanym i odgiętym brzegiem. Powierzchnia początkowo gładka, potem jedwabiście włóknista, z czasem rozpadająca się na małe, nieregularne, przylegające łuski, początkowo biała, później silnie żółknąca, szczególnie po uciśnięciu, ostatecznie żółta z brązowożółtym środkiem[2].

Blaszki

Pełnych blaszek około 100, blaszeczek około 37, umiarkowanie gęste, przyrośnięte lub nieco wykrojone, białe, często z żółtymi plamami na brzegach, szczególnie w pobliżu brzegu kapelusza, ostatecznie w całości żółte[2].

Trzon

Wysokość 5–12 cm, grubość 1–2 cm, cylindryczny lub rozszerzony w kierunku podstawy. Powierzchnia początkowo biała, potem na wierzchołku bladożółta, niżej zmieniająca kolor od głębokożółtego do ochrowobrązowego, szczególnie po uciśnięciu. Górna część drobno kłaczkowata do łuskowatej z nieco ciemniejszymi łuskami, dolna część aksamitna, drobno łuskowata z brązowymi, włókienkowatymi łuskami[2].

Miąższ

Biały, cytrynowożółty do siarkowożółtego lub ochrowy, zwłaszcza po zgnieceniu. Zapach mocny, aromatyczny owocowy i mdlący, podobny do zapachu gąski siarkowej (Tricholoma sulfureum). Smak nieco ostry[2].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 30–40 × 6–20 µm, 4-zarodnikowe, ze sprzążkami. Bazydiospory 5–7 × 4–5,5 µm, Q = 1,1–1,4, nieco wielościenne do szeroko elipsoidalnych z dużym wyrostkiem wnęki. Cheilocystyd brak. Skórka w kapeluszu typu cutis, zbudowana z wąskich, cylindrycznych strzępek o szerokości 5–22 µm, zawierających blady, wewnątrzkomórkowy pigment. Skórka w trzonie typu cutis z przejściami do trichoderm, zbudowana z długich, septowanych strzępek o szerokości 2,5–19 µm. Występują sprzążki[2].

Gatunki podobne

Tricholoma sulfurescens charakteryzuje się szybkim żółknięciem owocnika przy dotknięciu, żółtym miąższem, początkowo gładkim kapeluszem, kłaczkowatym lub łuskowatym trzonem i szeroko elipsodalnymi zarodnikami. Podobna gąska siarkowa (Tricholoma sulfureum) ma ogólnie żółte zabarwienie, blaszki bardziej rzadkie, oraz znacznie większe, podłużne zarodniki i bardzo charakterystyczny mdlący zapach[2].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie Tricholoma sulphurescens w Europie i Ameryce Północnej. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniona, z wyjątkiem wschodniej części[3], wszędzie jednak jest to gatunek rzadki[2]. W Polsce do 2020 r. jedyne jej stanowiska podali B. Gierczyk i T. Ślusarczyk[4].

Naziemny grzyb mykoryzowy, tworzący ektomykoryzy z brzozami, bukami, dębami i kasztanami. Najczęściej występuje na glebach wapiennych w liściastych lasach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-06-13].
  2. a b c d e f g h Morten Christensen, Machiel E. Noordelo, Notulae at floram Neerlandicam – XXXVI Tricholoma, „Persooniay”, 17 (2), 1999, s. 295–317 [dostęp 2024-06-13].
  3. Występowanie Tricholoma sulphurescens na świecie (mapa) [online] [dostęp 2024-06-13].
  4. Aktualne stanowiska Tricholoma sulphurescens w Polsce [online] [dostęp 2024-06-13].