Trinity Hall (Cambridge)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trinity Hall
College of the Scholars of the Holy Trinity of Norwich
University of Cambridge
Godło
Ilustracja
Biblioteka kolegium
Data założenia

1350

Typ

kolegium uniwersyteckie

Patron

Trójca Święta

Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Adres

Trinity Hall, Trinity Lane, Cambridge CB2 1TJ

Liczba pracowników
• naukowych

190
60

Liczba studentów

595 (2014/15)

Mistrz

Jeremy Morris (od 2014)

Położenie na mapie Cambridgeshire
Mapa konturowa Cambridgeshire, na dole znajduje się punkt z opisem „Trinity Hall”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Trinity Hall”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Trinity Hall”
Ziemia52°12′21″N 0°06′58″E/52,205833 0,116111
Strona internetowa

Trinity Hall (pot. The Hall) – kolegium wchodzące w skład Uniwersytetu Cambridge.

Jedno z najstarszych kolegiów Cambridge: zostało założone jako piąte w roku 1350 przez Williama Batemana, biskupa Norwich, w celu odtworzenia prawniczych elit kościelnych i państwowych po epidemii czarnej śmieci z lat 40. XIV wieku. Stąd tradycyjną specjalnością uczelni było prawo. Z powodu podobieństwa nazwy często mylone z Trinity College.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Epidemia dżumy spowodowała w latach 40. XIV w. śmierć niemal połowy populacji ówczesnej Anglii. Po jej wygaśnięciu dał się odczuć brak wykwalifikowanych elit różnych zawodów, w tym prawników. Dla zaradzenia tej sytuacji William Bateman, biskup Norwich, ufundował 15 stycznia 1350 roku kolegium Trinity Hall mające kształcić prawników[1].

Pierwszy statut Trinity Hall otrzymało w grudniu 1352 roku. Zawarta w nim oficjalna nazwa uczelni to College of the Scholars of the Holy Trinity of Norwich („Kolegium Uczniów pod wezwaniem Trójcy Świętej z Norwich”), a nazwa siedziby – Hall of the Holy Trinity of Norwich („Aula Norwich pod wezwaniem Trójcy Świętej”). Celem działalności Trinity Hall miało być kształcenie w zakresie prawa kanonicznego i cywilnego. Statut dawał prawo wyboru rektora (ang. Master) zgromadzeniu członków Kolegium. Także sami członkowie mieli być wybierani spośród studentów Kolegium lub, w razie braku odpowiednich kandydatów, spośród uczniów kolegium Gonville Hall (przyszłego Gonville and Caius College). Wszyscy wykładowcy prawa kanonicznego i wielu wykładowców prawa cywilnego było duchownymi.

20 września 1353 roku Bateman ratyfikował podpisane trzy dni wcześniej porozumienie z Gonville Hall, w którym obydwa kolegia zawierały „wieczny pakt przyjaźni, jak między braćmi wywodzącymi się z tej samej fundacji”[a]. Od tej pory obydwa kolegia występowały wspólnie w publicznych procesjach, przy czym pierwszeństwo miał rektor i członkowie Trinity Hall[b].

Mimo swojego znaczenia jako szkoły prawa – spośród piastujących stanowisko Profesora Prawa Cywilnego uniwersytetu w latach 1550–1600 czterech było członkami Trinity Hall, a latach 1666–1873 stanowisko to zajmowało nieprzerwanie dwóch rektorów i dziesięciu wykładowców kolegium – Trinity Hall było prawie zawsze jednym z najmniejszych kolegiów: od roku 1544 do początku XIX wieku liczba przyjmowanych rocznie studentów wynosiła średnio 5, a w latach 1565–1720 była najniższa ze wszystkich kolegiów. Od połowy XIX wieku sytuacja zaczęła się nieco zmieniać, a w roku 1890 do Kolegium przyjęto ok. 70 studentów i na krótko stało się ono czwartym co do liczebności kolegium Cambridge. W roku 1952 liczba wykładowców Trinity Hall po raz pierwszy osiągnęła 20 – wielkość zakładaną pierwotnie przez jego założyciela[1].

Od roku 1976 zaczęto przyjmować do Trinity Hall kobiety: najpierw jako wykładowców i studentów studiów magisterskich, a od 1977 także studiów licencjackich.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Trinity Hall jest autonomiczną, samorządną społecznością wykładowców i studentów w obrębie Uniwersytetu Cambridge. Jego cele statutowe to rozwój edukacji, krzewienie religii i prowadzenie badań naukowych dla pożytku publicznego przy wsparciu i zapewnieniu utrzymania przez Uniwersytet. Władzą Kolegium jest Ciało Zarządzające (Governing Body), w skład którego wchodzi rektor i wykładowcy. Na posiedzenia (odbywające się 8 razy w roku pod przewodnictwem rektora) zapraszani są przedstawiciele studentów. Zadaniem Ciała Zarządzającego jest wyznaczanie strategicznych kierunków rozwoju Kolegium, bieżąca administracja oraz zarządzanie finansami i majątkiem Trinity Hall.

Trinity Hall kształci około 600 studentów studiów licencjackich i magisterskich[2]. Członkami Kolegium jest około 60 wykładowców.

Według rankingu Tompkins Table szeregującego kolegia Uniwersytetu w Cambridge według wyników uzyskiwanych od roku 1997 na egzaminach przez ich członków będących studentami studiów licencjackich, Trinity Hall zajęło w 2016 roku 13. miejsce – 29,2% jego studentów uzyskało najwyższe noty (Firsts)[3]. Najwyższą – 3. – pozycję Kolegium zajęło w latach 2011, 2012 i 2013, a średnia zajmowana pozycja to 11,2.

W roku 2016 David J. Thouless Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki jako pierwszy absolwent Trinity Hall[4].

 Zobacz też kategorię: Absolwenci Trinity Hall (Cambridge).

Ważniejsze budynki[edytuj | edytuj kod]

Plan Kolegium z 1897 roku

Główny kompleks budynków Trinity Hall położony jest na wschodnim brzegu rzeki Cam. Od północy Kolegium sąsiaduje z Trinity College, od wschodu z Gonville and Caius College, a od południa z Clare College.

Chociaż swój obecny wygląd główny dziedziniec zyskał w XVIII wieku, otaczające go budynki pochodzą z drugiej połowy wieku XIV.

Wybudowana ok. 1590 roku stara biblioteka jest najstarszą w Cambridge biblioteką działającą nieprzerwanie w tym samym miejscu. William Bateman, który podarował kolegium część swych ksiąg zapoczątkowując gromadzenie księgozbioru, zarządził, aby były one stale dostępne dla studentów i wykładowców. Księgi zostały przymocowane do pulpitów łańcuchami i w takiej formie można je dziś zobaczyć zwiedzając bibliotekę[c]. Wyposażenie biblioteki (łącznie z mocowaniami łańcuchów) pochodzi z okresu jej wybudowania. Najstarszy rękopis w księgozbiorze – A life of St Martin of Tours („Żywot św. Marcina z Tours”) – pochodzi z ok. 1050 roku. W roku 1999 otwarto nową, czynną przez całą dobę bibliotekę – Jerwood Library. Wybudowano ją nad brzegiem Cam.

Kaplicę Kolegium wzniesiono w roku 1366. Jej wystrój pochodzi z lat 1729–30. Organy wybudowano w roku 1922. Ścianę nad ołtarzem zdobi Nawiedzenie (1560) autorstwa Maso da San Friano; obraz został wypożyczony na stałe z kolekcji Fitzwilliam Museum w Cambridge.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. A History of the County of Cambridge 1959: W tym samym czasie Bateman wsparł istotnie finansowo Gonville Hall zapewniając mu utrzymanie i dalsze istnienie.
  2. A History of the County of Cambridge 1959: Z biegiem czasu pierwszeństwo to przeszło na Gonville Hall, jako wcześniej założone.
  3. Trinity Hall Website: Dodatkowym zabezpieczeniem ksiąg było ich umieszczenie na pierwszym piętrze biblioteki, co chroniło je przed zniszczeniem podczas częstych w tych czasach zimowych wylewów rzeki Cam. Z tego samego powodu księgozbiory umieszczano na piętrach także w innych dawnych bibliotekach Cambridge.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]