Christ’s College (Cambridge)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christ’s College

Christ’s College – jedno z kolegiów stanowiących część Uniwersytetu Cambridge.

Historia[edytuj | edytuj kod]

College powstał w roku 1437 z inicjatywy Williama Byngham, księdza z Londynu, w celu kształcenie nauczycieli. Początkowo określany był jako God’s House (pol. Domu Bożego). W roku 1446 college otrzymał od Henryka V Królewską Licencję. God's House przeniesiono wówczas w inne miejsce, gdyż na jego dotychczasowym miejscu powstały nowy college znany jako King’s College. Christ’s College znajduje się w obecnym miejscu od roku 1448. W tym samym roku otrzymał drugą Licencję Królewską, która uważana jest za oficjalny dokument założenia koledżu.

W roku 1505 Lady Margaret Beaufort, matka króla Henryka VII, za namową swojego spowiednika, biskupa Johna Fishera, przekazała fundusze na rozbudowę God’s House. W tym czasie przemianowano God’s House na Christ’s College a Lady Margaret jest uważana za fundatorkę Christ’s College.

W czasach Reformacji Christ’s College był jednym z koledżów głoszących idee purytańskie. W roku 1625 przyjęto na studia Johna Miltona, który był zagorzałym zwolennikiem idei purytańskich.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

Na Christ’s College studiuje około 600 studentów. Szkoła ma renomę uczelni, której studenci dobrze zdają egzaminy. W latach 1980–2000 Christ’s College był, według Tabeli Tomkinsa najlepszym koledżem Uniwersytetu w Cambridge[1].

Sławni absolwenci Christ’s College[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christ's top of 20-year table of Cambridge colleges | The Independent, www.independent.co.uk [dostęp 2017-11-17] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]