Trochodendronowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trochodendronowce
Ilustracja
Trochodendron aralioides
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd trochodendronowce
Nazwa systematyczna
Trochodendrales Cronquist
Owoce Trochodendron aralioides

Trochodendronowce (Trochodendrales Cronquist) – grupa roślin stanowiąca klad w obrębie roślin okrytonasiennych, określana pomocniczo rangą rzędu przez Angiosperm Phylogeny Website lub stanowiąca rząd w innych systemach klasyfikacyjnych (np. w systemie Reveala z 1999 r.[2]). W innych ujęciach rośliny tu należące włączone zostały w randze rodziny Trochodendraceae zaliczonej do rzędu oczarowców (Hamamelidales) (np. system Reveala z 2008 r.[3]). Zgodnie z wnioskami wynikającymi z analiz danych molekularnych, kopalnych i dotyczących budowy i biologii roślin, trochodendronowce stanowią jedną z kilku linii rozwojowych roślin okrytonasiennych, które oddzieliły się od wspólnego pnia rodowego po uprzednim zróżnicowaniu jaskrowców, a przed podziałem prowadzącym do powstania kladów różowych i astrowych[1]. Do trochodendronowców należą tylko dwa monotypowe rodzaje, czyli także tylko dwa gatunki. Trochodendron aralioides występuje na Wyspach Japońskich po północny Tajwan. Tetracentron sinense występuje w południowych Chinach i w Nepalu. Rośliny kopalne z tego rzędu (np. Nordenskioldia) znane są z późnej kredy jako gatunki rozpowszechnione na półkuli północnej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zimozielone drzewa z całobrzegimi liśćmi. Kwiaty drobne skupione w luźne, groniaste kwiatostany.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna trochodendronowców w kladogramie dwuliściennych właściwych według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

jaskrowce Ranunculales
srebrnikowce Proteales
trochodendronowce Trochodendrales
bukszpanowce Buxales
parzeplinowce Gunnerales
ukęślowce Dilleniales
skalnicowce Saxifragales
winoroślowce Vitales


klad różowych


Berberidopsidales
sandałowce Santalales
goździkowce Caryophyllales


klad astrowychPodział według APweb

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-02-09].
  2. Reveal J. L.: Classification of extant Vascular Plant Families - An expanded family scheme (ang.). 2007. [dostęp 2009-05-07].
  3. Reveal J. L.: Classification of extant Vascular Plant Families - An expanded family scheme (ang.). 2007. [dostęp 2009-05-12].