Trochodendronowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trochodendronowce
Trochodendronowce: zdjęcie
Trochodendron aralioides
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd trochodendronowce
Nazwa systematyczna
Trochodendrales Cronquist
Owoce Trochodendron aralioides

Trochodendronowce (Trochodendrales Cronquist) – grupa roślin stanowiąca klad w obrębie roślin okrytonasiennych, określana pomocniczo rangą rzędu przez Angiosperm Phylogeny Website lub stanowiąca rząd w innych systemach klasyfikacyjnych (np. w systemie Reveala z 1999 r.[2]). W innych ujęciach rośliny tu należące włączone zostały w randze rodziny Trochodendraceae zaliczonej do rzędu oczarowców (Hamamelidales) (np. system Reveala z 2008 r.[3]. Zgodnie z wnioskami wynikającymi z analiz danych molekularnych, kopalnych i dotyczących budowy i biologii roślin, trochodendronowce stanowią jedną z kilku linii rozwojowych roślin okrytonasiennych, które oddzieliły się od wspólnego pnia rodowego po uprzednim zróżnicowaniu jaskrowców, a przed podziałem prowadzącym do powstania kladów różowych i astrowych[1]. Do trochodendronowców należą tylko dwa monotypowe rodzaje, czyli także tylko dwa gatunki. Trochodendron aralioides występuje na Wyspach Japońskich po północny Tajwan. Tetracentron sinense występuje w południowych Chinach i w Nepalu. Rośliny kopalne z tego rzędu (np. Nordenskioldia) znane są z późnej kredy jako gatunki rozpowszechnione na półkuli północnej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zimozielone drzewa z całobrzegimi liśćmi. Kwiaty drobne skupione w luźne, groniaste kwiatostany.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna trochodendronowców w kladogramie dwuliściennych właściwych według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

jaskrowce Ranunculales
srebrnikowce Proteales
trochodendronowce Trochodendrales
bukszpanowce Buxales
parzeplinowce Gunnerales
ukęślowce Dilleniales
skalnicowce Saxifragales
winoroślowce Vitales


klad różowych


sandałowce Santalales
Berberidopsidales
goździkowce Caryophyllales


klad astrowychPodział według APweb

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-12].
  2. Reveal J. L.: Classification of extant Vascular Plant Families - An expanded family scheme (ang.). 2007. [dostęp 2009-05-07].
  3. Reveal J. L.: Classification of extant Vascular Plant Families - An expanded family scheme (ang.). 2007. [dostęp 2009-05-12].