Trojanki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eurypides
Frederic Leighton, Andromacha w niewoli

Trojanki – klasyczna tragedia grecka napisana przez Eurypidesa[1] w V w. p.n.e., wystawiona w 415 p.n.e.[1] Jest to jedno z 18 zachowanych do dzisiaj dzieł tego autora. Stanowi cześć trylogii trojańskiej wraz z niezachowanymi sztukami Aleksander i Palamedes[2]. Nowatorstwo utworu polega na zestawieniu ciągu scen, obrazujących w skrócie zagładę Troi[2]. Tragedia przedstawia trojańskie kobiety przebywające w greckiej niewoli[2]. Piotr Wojciech Kotlarz podkreśla, że sztuce tej Eurypides zrywa z heroicznym ukazywaniem wojny trojańskiej jako wielkiego zwycięstwa Greków, koncentrując się na grabieżach i okrucieństwach popełnianych przez greckich wojowników[2].

Osobami dramatu są bóg Posejdon, bogini Atena, Hekabe, niegdyś królowa Troi, Kasandra, jej córka, Andromacha, wdowa po Hektorze, Menelaos, król Myken, Helena, jego żona i grecki woźny Taltybios. Oprócz tego w sztuce występuje chór branek trojańskich.

Sztuka Eurypidesa została sparafrazowana przez francuskiego filozofa i pisarza Jeana Paula Sartre’a.

Na język polski sztukę tłumaczył między innymi Jan Kasprowicz. Trojanki są sztuką w dalszym ciągu wystawianą w polskich teatrach[3]. Tragedia Eurypidesa została sfilmowana przez Michaela Cacoyannisa. W rolach głównych wystąpiły Katharine Hepburn (Hekabe), Vanessa Redgrave (Andromacha) i Irene Papas (Helena)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Eurypides, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-01-13].
  2. a b c d Piotr Wojciech Kotlarz: Historia dramaturgii (pol.). books.google.pl. s. 49. [dostęp 2017-01-13].
  3. Trojanki Eurypidesa w Teatrze Polskim w Poznaniu (pol.). classica-mediaevalia.pl. [dostęp 2017-01-13].
  4. The Trojan Women 1971 (ang.). greekmythology.com. [dostęp 2017-01-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]