Trupień (Pogórze Kaczawskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trupień
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Pogórze Kaczawskie
Pogórze Złotoryjskie

Wysokość

Dawniej 481 m n.p.m.

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trupień”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trupień”
Ziemia51°03′51,95″N 15°57′06,30″E/51,064431 15,951750

Trupień (niem. Sarg Berg, Sargberg) – wzniesienie o historycznej wysokości 481 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, na Pogórzu Kaczawskim, na Pogórzu Złotoryjskim.

Przed zaawansowaniem eksploatacji kamieniołomu było to najwyższe wzniesienie na Pogórzu Złotoryjskim[1]. Przed 2014 r. kamieniołom zniszczył jednak wierzchołek, a pozostała część wzgórza jest obecnie niższa od Mszanej. Nowa wysokość jest aktualnie nieznana (nie przeprowadzono nowego zdjęcia topograficznego)[2].

Wzniesienie położone jest na terenie otuliny Parku Krajobrazowego "Chełmy", w północno-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, w północno-zachodniej części Pogórza Złotoryjskiego, około 2,0 km na południowy wschód od Wilkowa i około 2,0 km na północny zachód od Kondratowa, w woj. dolnośląskim[1][3].

Dość wyraźne wzniesienie o stromych zboczach. Na zachodzie łączy się z Sosnówką i Łysanką, a na północy ze Średnią Górą i Prusicką Górą[1][3].

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej. Szczyt jest zbudowany z mioceńskiego bazaltu, stanowiącego część dawnego komina wulkanicznego. Bazalt budujący wzniesienie tworzy regularne słupy o średnicy 30–40 cm, grube nieregularne pseudosłupy lub nieregularne bryły. W bazalcie występują bomby oliwinowe. Wokół neku występują górnokredowe gruboziarniste piaskowce o jasnych barwach. Poniżej, na zboczach południowo-zachodnich, południowych, wschodnich i północno-wschodnich występują dolnotriasowe (pstry piaskowiec) piaskowce czerwone, przeważnie przykryte glinami zboczowymi i rumoszem skalnym[4].

Na podłożu bazaltowym rośnie wiele ciekawych roślin, m.in. wawrzynek wilczełyko, przylaszczka, barwinek pospolity, kopytnik pospolity, marzanka wonna.

Na wschodnim zboczu wzniesienia znajduje się kamieniołom eksploatowany przez Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych Sp. z o.o. w Wilkowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 7 Pogórze Kaczawskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2002, ISBN 83-85773-47-9, s. 592
  2. Tomasz Larczyński, Wybuchowa kraina, Marek Rokita (red.), „Rowertour” (3), 2014, s. 18.
  3. a b Park Krajobrazowy Chełmy, mapa turystyczna, skala 1:50 000, PPWK, Warszawa – Wrocław, wydanie II, 1999
  4. Park Krajobrazowy Chełmy, mapa geologiczna dla turystów, skala 1:50 000, Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 1995, ISBN 83-903704-1-7

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kopalnia Wilków

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]