Przejdź do zawartości

Tuor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tuor
Postać z mitologii Śródziemia
Ilustracja
Wyobrażenie Tuora i Idril
Twórca

J.R.R. Tolkien

Wystąpienia

Silmarillion
Niedokończone opowieści
Księga zaginionych opowieści
Upadek Gondolinu

Dane biograficzne
Przynależność

człowiek (Adan)

Data urodzenia

473 PE

Rodzina

Huor (ojciec)
Riana (matka)

Tuor (ur. 473, popłynął na zachód w 560 PE)[1] – postać fikcyjna ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów Silmarillionu. Jego historia została wydana również w osobnej książce, o tytule Upadek Gondolinu[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był Adanem, bohaterem Trzeciego rodu Edainów, jedynym synem Huora i Ríany, kuzynem Túrina, Lalaith oraz Niënor. Poczęty został tuż przed śmiercią Huora w bitwie Nirnaeth Arnoediad. Został przygarnięty przez Annaela, Sindara z Mithrimu, gdyż Ríana zmarła wkrótce po jego urodzeniu z powodu żalu po śmierci Huora. Tuor spędził dzieciństwo w jaskiniach Androth, lecz kiedy miał 16 lat, Sindarowie zostali schwytani podczas próby ucieczki do przystani Sirionu. Tuor został niewolnikiem u Easterlinga Lorgana, lecz w 492 roku uciekł. Mieszkał samotnie w Androth przez 4 lata, wyrządzając Easterlingom wielkie szkody.

Ulmo wybrał go na swego posłańca i w 496 roku zachęcił go do udania się do Nevrastu, gdzie młodzieniec znalazł miecz i zbroję pozostawioną tam przez Turgona, króla Gondolinu. Ulmo następnie polecił Tuorowi, aby dostał się do Gondolinu: dał mu płaszcz z cienia oraz Voronwego, pochodzącego z tego miasta. Dzięki symbolom Ulma Tuor został wpuszczony do Gondolinu i zgodnie z życzeniem tegoż Valara przekazał mieszkańcom Gondolinu jego ostrzeżenie. Turgon nie chciał opuścić miasta, więc Tuor w nim pozostał, nabierając siły i zdobywając wiedzę elfów. W 503 Tuor poślubił córkę Turgona, Idril. Było to drugie znane małżeństwo pomiędzy elfką a człowiekiem i na wiosnę przyszłego roku narodził się ich jedyny syn, Eärendil.

Podczas zdobycia Gondolinu przez Morgotha Tuor uratował Idril i Eärendila z rąk Maeglina, którego zabił. Wraz z żoną przywiódł niedobitki Gondolindrimów do Przystani Sirionu. Od czasu, kiedy Ulmo zaprowadził go do Nevrastu, Tuor tęsknił za Morzem, więc kiedy poczuł się stary, wybudował wielki statek Eärrámë i popłynął na zachód wraz z Idril.

Ich los jest nieznany, ale mówi się, że Tuor jako jedyny śmiertelnik został przyjęty w Eldamarze i zaliczony w poczet Eldarów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Daty dotyczące Pierwszej Ery podane są za hipotetyczną chronologią tej ery autorstwa Roberta Fostera (Encyklopedia Śródziemia) opracowaną tylko na podstawie Silmarillionu.
  2. Balint 'balint' Lengyel: Upadek Gondolinu. naekranie.pl, 20.12.2019. [dostęp 2023-07-23]. (ang.).