Nevrast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nevrast (sin. Bliższy Brzeg[1]) – kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, wybrzeże Beleriandu położone na północ od Falas i na południe od zatoki Drengist.

Była to kraina o umiarkowanym klimacie, ze wszystkich stron osłonięta górami lub nabrzeżnymi wzgórzami i ogrzewana morską bryzą. Przez niektórych uznawana za część Beleriandu. Rzeki Nevrastu nie wpadały do morza, lecz do Linaewen lub do Bagien Nevrastu.

Po powrocie Ñoldorów do Beleriandu został zajęty przez Turgona, który zbudował tam Vinyamar. Nevrast był częścią królestwa Turgona do 104 roku Pierwszej Ery. Po jego przeniesieniu się do Gondolinu kraina opustoszała, dopóki nie przybył do niej Tuor, posłaniec Ulma.

Nevrast był pierwszą ziemią Beleriandu zasiedloną przez Ñoldorów, ale był także wcześniej zamieszkiwany przez Sindarów. Ludność Nevrastu szybko się wymieszała, w przeciwieństwie do innych królestw Beleriandu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.R.R. Tolkien, Christopher Tolkien (redakcja) Silmarillion, Rozdział XIV Beleriand i jego królestwa, wydawnictwo Amber, Warszawa 2014. Wydanie XXII