Przejdź do zawartości

Turyngowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ziemie Turyngów w Państwie frankijskim
Ziemie Turyngów przed zajęciem przez Państwo frankijskie

Turyngowie (łac. Thuringi) – lud germański, zamieszkujący tereny pomiędzy Łabą, górami Harz i Turyńskim Lasem (obecnie tereny krajów związkowych Turyngii i Saksonii). Stanowił odłam germańskiego ludu Hermundurów, przybyłych na obszary Niemiec środkowych w I wieku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec IV wieku Turyngowie stanęli na czele księstwa plemiennego ludów germańskich osiadłych między środkową Łabą i Wezerą, który pod panowaniem króla Bisinusa (połowa V wieku) poszerzył granice wpływów po górny Men i Dunaj (pobił m.in. Cherusków nad środkową Wezerą). Część plemienia dostała się pod panowanie huńskie[1]. Po śmierci Bisinusa (ok. 457) księstwo uległo podziałowi pomiędzy jego trzech synów Badericha, Herminafrieda i Berthachara. W konsekwencji umożliwiło to podbój ziem Turyngów przez Franków pod wodzą Chlotara i Teodeberta wspomaganych przez Sasów i zakończonego bitwą pod Burgscheidungen w 531 r.[2]

W 830 roku na wschód od ziem Turyngów za rzeką Soławą leżały ziemie Słowian, od których oddzielała ich Limes Sorabicus.

Kultura materialna

[edytuj | edytuj kod]

Słabo poznane jest archeologicznie osadnictwo Turyngów. Więcej informacji na temat ich kultury dostarczają cmentarzyska.

Obrządek pogrzebowy

[edytuj | edytuj kod]

Na terenach zamieszkiwanych przez Turyngów odkryto cmentarzyska rzędowe, składające się przeciętnie z 40 do 80 grobów. Cechą szczególną, wyróżniającą Turyngów są pochówki koni, towarzyszące ludzkim. Praktykowano również pochówki psów. Odrębną kategorię stanowią groby bogate. Występowały w nich pochówki arystokracji na wozach oraz bogate wyposażenie grobowe[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Upadek Cesarstwa Rzymskiego, Peter Heather, przekł. J. Szczepański, Poznań 2015, s. 546.
  2. The History of the Franks str. 128 wyd. Penguin 1974 Londyn
  3. Magdalena Mączyńska: Światło z popiołu Wędrówki ludów w Europie w IV i V wieku. Warszawa: Trio, 2013, s. 248–249. ISBN 978-83-7436-320-4.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Multimedialna Encyklopedia Powszechna 2003