Tymoteusz Lipiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Autograph-TymoteuszLipinski.png

Tymoteusz Lipiński (ur. w 1797 we wsi Dereczyn koło Różany, zm. w 1856 w Warszawie) – polski historyk starożytnik, archeolog[1].

Po ukończeniu nauk w Uniwersytecie Warszawskim był od 1833 roku nauczycielem geografii i języka polskiego w szkołach warszawskich, aż do 1851 roku. Interesował się historią starożytną i historią Polski, wiele podróżował po kraju i zbierał wszelkie informacje z tym związane. Owocem tych badań jest pomnikowej wartości dzieło "Starożytna Polska pod względem historycznym, geograficznym i statystycznym" (3 tomy, w 4 częściach, Warszawa, 1843-1846), powstałe przy współpracy z Michałem Balińskim (udział Balińskiego ograniczył się do Litwy). Oprócz tego wydał jeszcze: "Wiadomości historyczne, numizmatyczne, o koronacjach obrazów Matki Boskiej w dawnej Polsce" (Warszawa, 1850)[2]; "Opis powiatu Radomskiego" (tamże, 1847). W rękopisach pozostawił: "Życiorysy znakomitych Polaków w XVIII w. żyjących" i "Słownik, zawierający przysłowia, przypowieści, zdania i sposoby mówienia." Wiele artykułów i rozpraw umieszczał też w różnych czasopismach[1].

Jego stryjem był Józef Lipiński – polski pisarz, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, siostrą Katarzyna Lewocka z Lipińskich – pisarka i pamiętnikarka, prowadziła w Warszawie salon literacki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).
  2. Tymoteusz Lipiński, Wiadomości historyczno-numizmatyczne o koronacyach obrazów Matki Boskiéj w dawnéj Polsce , wyd. 1850., polona.pl [dostęp 2018-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Dzieła dostępne w: