Tyskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tyskie
piwo
Ilustracja
Tyskie Gronie
Rodzaj jasne pełne
Miejsce wprowadzenia Tychy, Polska
Producent Tyskie Browary Książęce
Dystrybutor Kompania Piwowarska
Odmiany

Gronie, Klasyczne

Uwagi
 • kolor: złoty
W projektach Wikimedia
Strona internetowa
Wartość odżywcza
(100 g)
Etanol od 5 do 5,2 g
Dokument potwierdzający 400 letnią historię browaru

Tyskie – marka polskiego piwa produkowanego m.in. w Tyskich Browarach Książęcych, będących częścią koncernu Kompania Piwowarska. Jego historia sięga co najmniej 1613 roku, co czyni je jednym z najstarszych piw w Polsce, a Tyskie Browary Książęce najdłużej, nieprzerwanie działającym w jednej lokalizacji browarem w Polsce.

Tyskie dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Niezmiennie od kilkunastu lat, Tyskie jest najbardziej wartościową[1], najchętniej kupowaną[2] marką piwną zarówno w handlu detalicznym jak i w gastronomii[3]. Tyskie plasuje się na pierwszej pozycji w liście najpopularniejszych piw w Polsce – w 2007 roku jego wybór deklarowało 36% osób pijących piwo[4].

Produkcja i cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Woda wykorzystywana do produkcji czerpana jest ze studni głębinowych, odległych nawet 8 km od browaru. Część studni zlokalizowana jest na pagórkach znajdujących się koło Mikołowa. Tam też znajduje się źródło Gronie, od którego pochodzi nazwa jednego z gatunków piw. Woda do browaru spływa rurociągami, grawitacyjnie.[5]

Tyskie Gronie – to piwo typu lager. Charakteryzuje się jasno złotym kolorem, wyraźną chmielową goryczką i obecnością owocowych nut zapachowych.Piwo jasne, pełne – zawiera 5,2% alkoholu.

Tyskie Klasyczne – zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku. Klasyczne tworzone jest w oparciu o XVI–wieczną zasadę czystości piwa, która mówi, że napój ten musi być warzony tylko i wyłącznie z trzech składników: słodu jęczmiennego, chmielu i wody. Piwo to ma bardziej słodowy smak i łagodniejszą goryczkę niż wariant Gronie. Charakteryzuje się także nieco ciemniejszą barwą i słodszym aromatem, wynikającym ze słodowego charakteru. Tyskie Klasyczne jest mniej nagazowane od Tyskie Gronie. Piwo jasne pełne, zawiera 5% alkoholu.

Tyskie z Tanka – piwo dostępne w lokalach gastronomicznych. Piwo z Tanka charakteryzuje maksymalnie skrócony system dystrybucji oraz innowacyjny system przechowywania i rozlewania. Świeże piwo wyprodukowane w browarze przelewane jest do samochodu –cysterny, który transportuje je jeszcze tego samego dnia bezpośrednio do pubów. Tam piwo przetłaczane jest do stalowych pojemników – tanków, z których jest rozlewane. Wewnątrz tanków, z których dostarczone z browaru piwo przechowywane jest w specjalnym siedmiowarstwowym worku, który zapewnia jakość i odpowiada za niezmienny smak przechowywanego w nim trunku. Tłoczone do środka tanka sprężone powietrze powoduje kurczenie się plastikowego worka i wypychanie piwa poprzez instalację do kranu, z którego nalewa się piwo. Przez cały ten czas piwo nie ma kontaktu z tlenem ani dwutlenkiem węgla, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości, jest mniej nagazowane niż tradycyjne i ma nieco łagodniejszy smak. Piwo jasne pełne, niepasteryzowane, zawiera 5,2% alkoholu, data przydatności do spożycia: 14 dni.

Początki piwowarstwa w Tyskich Browarach Książęcych[edytuj | edytuj kod]

Piwo produkowane jest w Tychach nieprzerwanie od 400 lat. Tradycyjnie już za datę powstania Tyskich Browarów Książęcych przyjmuje się rok 1629, z tego roku pochodzi bowiem pierwszy oficjalny spis majątku browaru. Najnowsze publikacje podają jednak że Tyskie jest, co najmniej, 16 lat starsze, co potwierdza dokument – roczna księga dochodów, która pochodzi z 1613 roku. Na początku działalności, w XVII wieku, browar wytwarzał trzy gatunki piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe. Pierwsze było piwem jasnym, warzonym na słodzie pszenicznym lub mieszanym pół na pół ze słodem jęczmiennym, bądź piwem ciemnym, opartym na słodzie jęczmiennym z domieszką żytniego. Jedynie piwo wysyłkowe było trunkiem w dobrym gatunku, przeznaczonym na sprzedaż, pozostałe dwa były to piwa deputatowe, które wypijali głównie piwowarzy i ich rodziny. Na początku XIX wieku produkowano już tylko dwa napoje: piwo bawarskie oraz piwo zwyczajne, oba fermentacji górnej. Bawarskie, ze słodu o klasycznym składzie, było brązowej nasyconej barwy, słodkie, kaloryczne i słabo chmielone, zaś piwo zwyczajne – ciemne, niskoekstraktowe i słabe, wyłącznie do natychmiastowego spożycia. Po rozbudowie browaru w 2. poł. XIX wieku i wprowadzeniu fermentacji dolnej, zaczęto produkować piwa: marcowe, tyskie lager, zwyczajne, porter i, stosunkowo krótko, piwo bawarskie. Dwa pierwsze były piwami jasnymi i sprzedawano je pod marką Piwo Książęce. W okresie międzywojennym popularnymi markami z Tychów były: Książęco Tysko Pilzneńskie, Książęco Tyski Eksport, Książęco Tyskie Piwo Pełne oraz Porter. Piwa te zawierały od 12–14% ekstraktu, a zawartość alkoholu wahała się od 2,5–4,5%.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Tyskie zostało wielokrotnie uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami branży piwnej na całym świecie.

 • W 2002 roku piwo Tyskie zdobyło w konkursie The Brewing Industry International Awards dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia – złoty medal i Grand Prix (tytuł Champion Beer)
 • W 2005 roku w Monachium (podczas Drink Tec) piwo Tyskie powtórnie otrzymało Grand Prix (tytuł Champion Beer)
 • W 2011 roku Tyskie zostało uhonorowane srebrnym medalem podczas Międzynarodowego Konkursu Branży Piwowarskiej (The Brewing Industry International Awards)
 • W 2011 roku Tyskie zdobyło złoty medal podczas Monde Selection 2011 w Brukseli
 • Tyskie zdobyło 1. miejsce wśród napojów alkoholowych w „Rankingu Polskich Marek 2011”, ogłoszonym przez dziennik Rzeczpospolita.
 • W 2013 roku Tyskie zdobyło „Piwnego Oskara” w międzynarodowym konkursie International Brewing Awards

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nielsen: Najpopularniejsze piwa w Polsce.. 2013-05-15. [dostęp 2013-06-28].
 2. wyniki-kompanii-piwowarskiej-na-tle-branzy-piwnejautor=Detal. 2013-01-22. [dostęp 2013-06-28].
 3. Detal: Marka Tyskie po raz drugi została wybrana Towarem roku. 2012-02-11. [dostęp 2013-06-28].
 4. Gazeta.pl: Badanie Estymatora dla PAP pomiędzy 1.07-16.10 2007 roku, na ogólnopolskiej próbie 5900 dorosłych osób.. 2007-10-17. [dostęp 2010-07-12].
 5. IPA: Wycieczka do Tyskiego Browarium. 2010-10-11. [dostęp 2013-06-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]