Tyskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tyskie
piwo
Ilustracja
Tyskie Gronie
Rodzaj jasne pełne
Miejsce wprowadzenia Tychy, Polska
Producent Tyskie Browary Książęce
Dystrybutor Kompania Piwowarska
Uwagi
 • kolor: złoty
Strona internetowa
Wartość odżywcza
(100 g)
Etanol od 5 do 5,2 g
Dokument potwierdzający 400 letnią historię browaru

Tyskie – marka piw produkowanych przez Kompanię Piwowarską, której właścicielem od 31 marca 2017 roku jest japońska Asahi Group[1]. Historia marki sięga 1629 roku[2] chociaż nie jest tożsame z początkiem browarnictwa na tych terenach[2]. Do 1999 roku, czyli do czasu powstania Kompanii Piwowarskiej[3] produkowane wyłącznie przez Tyskie Browary Książęce[2].

Tyskie dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku Tyskie było najczęściej kupowaną[4] marką piwną w Polsce[5]. Tyskie plasuje się na pierwszej pozycji w liście najpopularniejszych piw w Polsce – w 2007 roku jego wybór deklarowało 36% osób pijących piwo[6].

Produkcja i cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Woda wykorzystywana do produkcji czerpana jest ze studni głębinowych, odległych nawet 8 km od browaru. Część studni zlokalizowana jest na pagórkach znajdujących się koło Mikołowa. Tam też znajduje się źródło Gronie, od którego pochodzi nazwa jednej z odmian piwa. Woda do browaru spływa rurociągami, grawitacyjnie[7].

Tyskie Gronie – to piwo typu lager. Charakteryzuje się jasno złotym kolorem, niską goryczką i obecnością owocowych nut zapachowych.Piwo jasne, pełne – zawiera 5,2% alkoholu.

Tyskie Klasyczne – zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku. Klasyczne tworzone jest w oparciu o XVI–wieczną zasadę czystości piwa, która mówi, że napój ten musi być warzony tylko i wyłącznie z trzech składników: słodu jęczmiennego, chmielu i wody. Piwo to ma bardziej słodowy smak i łagodniejszą goryczkę niż wariant Gronie. Charakteryzuje się także nieco ciemniejszą barwą i słodszym aromatem, wynikającym ze słodowego charakteru. Tyskie Klasyczne jest mniej nagazowane od Tyskie Gronie. Piwo jasne pełne, zawiera 5% alkoholu.

Tyskie z Tanka – piwo dostępne w lokalach gastronomicznych. Piwo z Tanka charakteryzuje maksymalnie skrócony system dystrybucji oraz innowacyjny system przechowywania i rozlewania. Świeże piwo wyprodukowane w browarze przelewane jest do samochodu –cysterny, który transportuje je jeszcze tego samego dnia bezpośrednio do pubów. Tam piwo przetłaczane jest do stalowych pojemników – tanków, z których jest rozlewane. Wewnątrz tanków, z których dostarczone z browaru piwo przechowywane jest w specjalnym siedmiowarstwowym worku, który zapewnia jakość i odpowiada za niezmienny smak przechowywanego w nim trunku. Tłoczone do środka tanka sprężone powietrze powoduje kurczenie się plastikowego worka i wypychanie piwa poprzez instalację do kranu, z którego nalewa się piwo. Przez cały ten czas piwo nie ma kontaktu z tlenem ani dwutlenkiem węgla, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości, jest mniej nagazowane niż tradycyjne i ma nieco łagodniejszy smak. Piwo jasne pełne, niepasteryzowane, zawiera 5,2% alkoholu, data przydatności do spożycia: 14 dni.

Początki piwowarstwa w Tyskich Browarach Książęcych[edytuj | edytuj kod]

Piwo produkowane jest w Tychach nieprzerwanie od 400 lat. Tradycyjnie już za datę powstania Tyskich Browarów Książęcych przyjmuje się rok 1629, z tego roku pochodzi bowiem pierwszy oficjalny spis majątku browaru. Najnowsze publikacje podają jednak że Tyskie jest, co najmniej, 16 lat starsze, co potwierdza dokument – roczna księga dochodów, która pochodzi z 1613 roku. Na początku działalności, w XVII wieku, browar wytwarzał trzy gatunki piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe. Pierwsze było piwem jasnym, warzonym na słodzie pszenicznym lub mieszanym pół na pół ze słodem jęczmiennym, bądź piwem ciemnym, opartym na słodzie jęczmiennym z domieszką żytniego. Jedynie piwo wysyłkowe było trunkiem w dobrym gatunku, przeznaczonym na sprzedaż, pozostałe dwa były to piwa deputatowe, które wypijali głównie piwowarzy i ich rodziny. Na początku XIX wieku produkowano już tylko dwa napoje: piwo bawarskie oraz piwo zwyczajne, oba fermentacji górnej. Bawarskie, ze słodu o klasycznym składzie, było brązowej nasyconej barwy, słodkie, kaloryczne i słabo chmielone, zaś piwo zwyczajne – ciemne, niskoekstraktowe i słabe, wyłącznie do natychmiastowego spożycia. Po rozbudowie browaru w 2. poł. XIX wieku i wprowadzeniu fermentacji dolnej, zaczęto produkować piwa: marcowe, tyskie lager, zwyczajne, porter i, stosunkowo krótko, piwo bawarskie. Dwa pierwsze były piwami jasnymi i sprzedawano je pod marką Piwo Książęce. W okresie międzywojennym popularnymi markami z Tychów były: Książęco Tysko Pilzneńskie, Książęco Tyski Eksport, Książęco Tyskie Piwo Pełne oraz Porter. Piwa te zawierały od 12–14% ekstraktu, a zawartość alkoholu wahała się od 2,5–4,5%.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Tyskie zostało wielokrotnie uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami branży piwnej na całym świecie.

 • W 2002 roku piwo Tyskie zdobyło w konkursie The Brewing Industry International Awards dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia – złoty medal i Grand Prix (tytuł Champion Beer)
 • W 2005 roku w Monachium (podczas Drink Tec) piwo Tyskie powtórnie otrzymało Grand Prix (tytuł Champion Beer)
 • W 2011 roku Tyskie zostało uhonorowane srebrnym medalem podczas Międzynarodowego Konkursu Branży Piwowarskiej (The Brewing Industry International Awards)
 • W 2011 roku Tyskie zdobyło złoty medal podczas Monde Selection 2011 w Brukseli
 • Tyskie zdobyło 1. miejsce wśród napojów alkoholowych w „Rankingu Polskich Marek 2011”, ogłoszonym przez dziennik Rzeczpospolita.
 • W 2013 roku Tyskie zdobyło „Piwnego Oskara” w międzynarodowym konkursie International Brewing Awards

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Asahi, czyli kim jest nowy właściciel Kompanii Piwowarskiej? - Alkohole papierosy, www.portalspozywczy.pl [dostęp 2020-07-23] (pol.).
 2. a b c Jerzy Buchs, Browar Książęcy Tychy. Przegląd dziejów 300-letniego rozwoju [djvu], Max Steckel, Katowice: Kattowitzer Buchdruckerei und Verlags, 1929 (pol.).
 3. 10 lat KaPnęło czyli 10-lecie powstania Kompanii Piwowarskiej, Kompania Piwowarska, 2 czerwca 2009 [dostęp 2020-12-09] [zarchiwizowane z adresu 2020-12-09] (pol.).
 4. Wyniki Kompanii Piwowarskiej na tle branży piwnej. 2013-01-22. [dostęp 2013-06-28].
 5. Detal: Marka Tyskie po raz drugi została wybrana Towarem roku. 2012-02-11. [dostęp 2013-06-28].
 6. Gazeta.pl: Badanie Estymatora dla PAP pomiędzy 1.07-16.10 2007 roku, na ogólnopolskiej próbie 5900 dorosłych osób.. 2007-10-17. [dostęp 2010-07-12].
 7. IPA: Wycieczka do Tyskiego Browarium. 2010-10-11. [dostęp 2013-06-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]