UAZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UAZ
ООО «Ульяновский автомобильный завод»
Ilustracja
siedziba
Państwo  Rosja
Siedziba Uljanowsk
Adres ul. Moskowskoje Szosse 8
432008 Uljanowsk
Data założenia 1941
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes Wadim Abramowicz Szwecow
brak współrzędnych
Strona internetowa

UAZ (ros. УАЗ, Ульяновский автомобильный завод; Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod) – rosyjski producent samochodów terenowych oraz dostawczych, który ma swoją siedzibę w mieście Uljanowsk w obwodzie uljanowskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fabryka rozpoczęła produkcję samochodów w okresie II wojny światowej. W 1941 roku do Uljanowska przewieziono oprzyrządowanie z ewakuowanej z Moskwy przed wojskami niemieckimi fabryki samochodów ZiS i w 1942 r. rozpoczęto tam produkcję samochodów ciężarowych ZIS-5W z przeznaczeniem dla wojska. Po wojnie fabrykę przeniesiono w inne miejsce Uljanowska. Pierwszym powojennym samochodem produkcji UAZ była półtoratonowa ciężarówka konstrukcji zakładów GAZGAZ-MM. Od 1954 roku rozpoczęto w Uljanowsku produkcję samochodów terenowych GAZ-69 pod oznaczeniem UAZ-69. W 1958 roku rozpoczęto produkcję terenowych samochodów dostawczych i lekkich ciężarówek UAZ 450, a od 1965 r. popularnych UAZ-ów 452, produkowanych po kilku modyfikacjach do dziś. Od 1970 roku rozpoczęto produkcję najsłynniejszego samochodu z Uljanowska – terenowego UAZ 469B, który w 1985 r. zmienił nazwę na UAZ 31512 Commanders (produkcję zakończono w 2003 roku).

Samochody terenowe UAZ wszystkich modeli produkowane były w największych ilościach na potrzeby wojska – Armii Radzieckiej i wojsk państw Układu Warszawskiego, gdzie były standardowymi samochodami terenowymi, oraz innych państw będących pod wpływem ZSRR.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zatrudnia około 20 tysięcy osób i produkuje kilkaset tysięcy samochodów rocznie, głównie na rynek rosyjski. Od kilku lat następuje modernizacja produkcji i wprowadza się nowe samochody o wyższym standardzie (UAZ Hunter, UAZ 3162 Simbir, UAZ 3153 Strech de luxe, UAZ Patriot)[1].

Modele[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. uaz.ru: UAZ – History (ang.).