Ucieczka z Rangunu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ucieczka z Rangunu
Beyond Rangoon
Gatunek dramat polityczny
Rok produkcji 1995
Data premiery 25 sierpnia 1995
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski, birmański
Czas trwania 100 min
Reżyseria John Boorman
Scenariusz Alex Lasker
Bill Rubenstein
Główne role Patricia Arquette
Muzyka Nick Glennie-Smith
Hans Zimmer
Zdjęcia John Seale
Scenografia Anthony Pratt
Errol Kelly
Eddie Fowlie
Kostiumy Deborah Kramer
Montaż Ron Davis
Produkcja John Boorman
Eric Pleskow
Wytwórnia Castle Rock Entertainment
Columbia Pictures
Dystrybucja Columbia Pictures
Budżet 23 000 000 $

Ucieczka z Rangunu (org. Beyond Rangoon) – amerykański dramat polityczny z 1995 roku w reż. Johna Boormana.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Fabuła filmu umieszczona jest w autentycznym kontekście historycznym. Jest rok 1988. Amerykanka Laura Bowman – lekarka której mąż i dziecko zostali zamordowani podczas napadu rabunkowego, chcąc pozbyć się traumy, za namową swojej siostry Andy przyjeżdża na egzotyczną wyciekę do Birmy. Trwa tu akurat fala protestów obywatelskich przeciwko reżimowi gen. Ne Win. 8 sierpnia 1988 wieczorem, przypadkiem, podczas samotnego spaceru po Rangunie, Laura natrafia na kulminację protestów, podczas których wojsko używa broni przeciwko protestującym studentom i ich liderce Aung San Suu Kyi. W mieście wybuchają rozruchy, nazwane później od daty tego zdarzenia powstaniem 1988. Laura udziela pomocy ofiarom zamieszek i próbuje przedostać się do amerykańskiej ambasady. Gdy tam dociera, żołnierze junty już na nią czekają, odbierają jej paszport i próbują aresztować. Jednak birmańscy przyjaciele Laury pomagają jej uciec. Kobieta postanawia przedrzeć się do Tajlandii. Pomagają jej w tym profesor uniwersytetu – jeden z przywódców ruchu demokratycznego, mnisi buddyjscy i pełni poświęcenia studenci. Jej heroiczna, pełna niebezpieczeństw ucieczka, która udaje się dzięki twardemu charakterowi Laury i pomocy birmańskich opozycjonistów, wypełnia niemal całą fabułę filmu.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Pokaz filmu był jednym z głośniejszych wydarzeń MFF w Cannes w 1995 roku, gdzie obraz był nominowany do Złotej Palmy[1].

Krytycy zachwycali się nim jako doskonałym obrazem kina politycznego lub ganili za zbytni infantylizm, elegancję i schematyczność przedstawianych wydarzeń.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Liderka ruchu demokratycznego i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, której postać jest ukazana w filmie, została w tydzień po europejskiej premierze zwolniona z wieloletniego aresztu domowego. Wkrótce potem trafiła tam jednak ponownie[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paolo Tullio: John Boorman – Beyond Rangoon (ang.). W: Foodandwine [on-line]. [dostęp 28 maja 2011].
  2. Caryn James: Beyond Rangoon (1995). Film review; Sad Tourist Trapped In Burma (ang.). W: The New York Times [on-line]. 1995-08-25. [dostęp 2011-05-27].