Przejdź do zawartości

Ulica Komorowskich w Żywcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Komorowskich
Śródmieście
Ilustracja
Ulica Komorowskich
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żywiec

Długość

900 m

Przebieg
ul. Zamkowa, ul. Słowackiego
ul. PCK
ul. Powstańców Śląskich
ul. Słowicza
ul. Jana
ul. Południowa
ul. Wodna
ul. Witosa, ul. Kopernika
Położenie na mapie Żywca
Mapa konturowa Żywca, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Komorowskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Komorowskich”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Komorowskich”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Komorowskich”
49,684896°N 19,206068°E/49,684896 19,206068

Ulica Komorowskichulica w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście. Stanowi jedną z głównych ulic miasta[1]. Prowadzi z okolic Rynku do skrzyżowania z ulicami Witosa i Kopernika za Parkiem Zamkowym. Na całej długości ma status drogi powiatowej.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Ulica ma przebieg południkowy. Położona jest w środkowej części Śródmieścia. Biegnie równolegle do wschodniej granicy Parku Zamkowego.

Przebieg

[edytuj | edytuj kod]

Ulica Komorowskich rozpoczyna od skrzyżowania ulicy Zamkowej i Słowackiego w rejonie Placu Mariackiego jako droga jednokierunkowa. Dwieście metrów dalej krzyżuje się z ulicą PCK, a kolejne 70 m dalej - z ul. Powstańców Śląskich, gdzie przechodzi w ulicę dwukierunkową. Nieco dalej położone są skrzyżowania z ulicami Słowiczą i Jana. Pokonując kolejne 160 metrów docieramy do skrzyżowania z ul. Południową. Ulica Komorowskich kończy się na skrzyżowaniu z ulicami Witosa i Kopernika.

Zmiany nazwy

[edytuj | edytuj kod]

Ulica Komorowskich nazywała się początkowo Sporyską, natomiast w spisie ulic Malchera Ostrowskiego z 1712 r. nosi nazwę ulicy Wyszomieście. W Księdze Kontraktów Miejskich z lat 1801-1805 brzmienie nazwy zmieniono na Wyszomieszczańska. Na austriackim planie katastralnym z 1844 r. ulicę podpisano Langen strasse. Podczas akcji zmian nazw ulic w 1901 r. nadano jej imię Komorowskich. W czasie II wojny światowej wprowadzona została nazwa Vorstadstrasse, po wyzwoleniu powrócono do stanu sprzed wojny. Kolejna zmiana została uchwalona dekretem Rady Miejskiej w 1949 r. na Józefa Stalina. Po raz kolejny Rada dokonała zmiany rok później na Stanlingradzka, chcąc uhonorować zarówno Stalina, jak i miasto noszące jego imię z okazji siódmej rocznicy bitwy stalingradzkiej. W późniejszym okresie ulicy nadano nazwę Marcelego Nowotki, która funkcjonowała do 30 czerwca 1990 r.[2]

Zabytki

[edytuj | edytuj kod]

Przy ul. Komorowskich 33 znajduje się kamienica wpisana do rejestru zabytków (nr rej. A/935/2022)[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Żywiec Komorowskich. Żywiec Naszemiasto. [dostęp 2020-08-20].
  2. Mirosław Miodoński, Rynek w Żywcu przez wieki, Żywiec: Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, 2006, s. 240, ISBN 83-920626-9-8.
  3. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 7 kwietnia 2022 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2022-04-07]