United States Ram Fleet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
United States Ram Fleet
Ilustracja
Historia
Państwo  Stany Zjednoczone
Sformowanie marzec 1862
Rozformowanie sierpień 1864
Dowódcy
Pierwszy płk. Charles Ellet Jr
Obecny
Działania zbrojne
Bitwa pod Memphis
Organizacja
Dyslokacja Rzeka Missisipi i jej dopływy,
okolice Vicksburga
Rodzaj sił zbrojnych marynarka
Rodzaj wojsk piechota morska
Podległość United States Army (Armia Unii)
Skład Missisipi Marine Brigade

United States Ram Fleet (ang. Flota taranowców Stanów Zjednoczonych) – niewielka grupa taranowców na rzece Missisipi, podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Formacja[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1862, inżynier budownictwa United States Army - Charles Ellet Jr utworzył flotyllę taranowców na zachodnich dopływach rzeki Missisipi. Ellet przebudował kilka pchaczów, zwiększając masę ich kadłubów. Pierwotnie statki nie posiadały żadnej artylerii na swych pokładach, później zamontowano na nich kilka dział. Na czele floty stanął Ellet, który awansował do stopnia pułkownika. Dowodził podczas bitwy pod Memphis, 6 czerwca 1862, gdzie taranowce odegrały bardzo ważną rolę w zwycięstwie Unionistów nad Rzeczną Flotą Obronną Konfederacji (Confederate River Defense Fleet). W czasie walk Ellet został ciężko ranny i w następstwie zmarł kilka dni później.

Po śmierci Charlesa Elleta Jra, dowództwo nad flotą objął jego młodszy brat Alfred W. Ellet, który na początku 1863, zorganizował Brygadę Piechoty Morskiej Missisipi. Flota taranowców Elleta była pod jego dowództwem nawet po przyłączeniu do Zachodniej Flotylli Kanonierek. Flota została rozwiązana w sierpniu 1864.

Okręty[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]