Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Psyq8a

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii[edytuj kod]

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj...

... jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie. Śmiało edytuj strony!
... gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
... jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Szoltys [Re: ] 07:06, 13 paź 2017 (CEST)[odpowiedz]

4-HO-MiPT[edytuj kod]

Cześć. Niestety musiałem usunąć większość treści jaką dodałeś przy tworzeniu tego artykułu. Oczywiście nie jest ona bezpowrotnie usunięta – w razie czego dostęp do starszej wersji jest pod tym linkiem. Powodem usunięcia było to, że z jednej strony część informacji nie miała żadnych źródeł, a z drugiej strony część dotycząca dawkowania miała źródło w postaci serwisu typu wiki. Pierwsze wiąże się z zasadą weryfikowalności – każda nowo dodawana informacja do Wikipedii musi mieć podane wiarygodne źródło; drugie związane jest zarówno z tą zasadą (serwis typu wiki tworzony przez społeczność, podobnie jak Wikipedia, nie jest uznawany za wiarygodne źródło w artykułach dot. tematów naukowych), jak i z tym, że medycyna i nauki pokrewne (a więc również farmakologia itp.) mają podwyższone standardy wobec wymaganych źródeł – wyrażone na stronie zaleceń.

Z edytowaniem radzisz sobie bardzo dobrze, miło by było gdybyś został na dłużej – zwłaszcza, że artykuły z tej dziedziny są zazwyczaj przez nikogo nie ruszane. Kwestia tylko tego, że od kilku już lat dodawanie źródeł jest obowiązkowe i do każdej nowej informacji trzeba je dodawać (tyle że nie mogą być to anonimowe strony internetowe; najlepiej byłyby to źródła recenzowane, choć są one trudno dostępne dla większości ludzi; w tej dziedzinie chyba dopuszczalny byłby Erowid, ale już ze stron jak hyperreal itp. lepiej nie korzystać; dodatkowo często są dostępne książki w Google Books, czy np. raporty EMCDDA lub państwowych instytucji – innymi słowy, są źródła, tylko trzeba wybierać te wiarygodne).

W razie czego linka do wersji artykułu z Twoim tekstem podałem wyżej, możesz więc przenieść stamtąd treść i dodać ją na powrót z wiarygodnym źródłem. W razie problemów pytaj mnie bądź w projekcie Nauki medyczne lub projekcie Chemia. Liczę na zrozumienie w związku z usunięciem tego tekstu i pozdrawiam, Wostr (dyskusja) 02:40, 24 gru 2017 (CET)[odpowiedz]