Pomoc:Strona dyskusji

Skrót: WP:SD
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Strona dyskusji to miejsce wymiany opinii i rozwiązywania konfliktów dotyczących treści i kształtu strony „podstawowej”. W stronę dyskusji zaopatrzona jest prawie każda strona Wikipedii.

Ze względu na sposób prowadzenia rozmowy strony dyskusji dzielimy na:

 • przypisane do stron „ogólnych” czyli do
  • artykułów (haseł) – czyli stron encyklopedycznych,
  • metastron – czyli na przykład strony pomocy, którą czytasz,
 • przypisane do tzw. stron indywidualnych wikipedystów – istnieją specyficzne obyczaje dotyczące tych stron, o czym niżej.

Strony dyskusji edytujemy za pomocą edytora źródłowego. Jest to wariant domyślny. Istnieje możliwość używania na nich edytora wizualnego.

Cel i sposób pisania, netykieta[edytuj | edytuj kod]

 1. O czym rozmawiamy – strony dyskusji służą wyłącznie do wyjaśniania spraw związanych z edytowaniem strony podstawowej.
  • Można komentować tekst ze strony podstawowej, zamieszczone tam twierdzenia, redakcję, styl itp. Można proponować zmiany.
  • Nie można opisywać własnych sympatii ani antypatii jak na forach dyskusyjnych, prowadzić agitacji itp. Zobacz też: „to nie forum”.
  • Nie można dodawać luźnych uwag niezwiązanych z zawartością strony podstawowej.
 2. Kultura osobista – należy zachowywać się zgodnie z czwartym filarem Wikipedii („Wikipedia to przestrzeganie netykiety”) i Wikietykietą.
  • Należy pamiętać, że strony dyskusji są publiczne, dostępne dla każdego użytkownika Internetu.
  • Nie należy przesadnie angażować się w dyskusje, atakować osobiście dyskutantów itp.
  • Nie należy usuwać cudzych wpisów (poza wandalizmami itp.) ze swojej strony dyskusji. Dopuszczalna jest archiwizacja.
  • Należy kasować własne, krzywdzące innych wypowiedzi.
 3. Obyczaje, których się trzymamy:
  • należy zapełniać strony od góry do dołu – komentarze dodajemy pod wpisem, na który odpowiadamy. Dzięki temu łatwiej jest podążać za wątkiem dyskusji,
  • należy podpisywać swoje komentarze – po zalogowaniu można robić to za pomocą automatycznego podpisu,
  • nie należy „przeplatać” wypowiedzi innych osób fragmentami swojej odpowiedzi, podpisanej tylko raz (pod ostatnim fragmentem). Zamiast tego należy każdą odpowiedź zakończyć osobnym podpisem,
  • nie należy obejmować całej strony dyskusji wikipedysty znacznikiem <small>[1].

Strony dyskusyjne wikipedystów[edytuj | edytuj kod]

Strony dyskusji wikipedystów są ważnym sposobem komunikacji (nie jedynym – zobacz tutaj). Są one dostępne po wejściu na stronę wikipedysty i kliknięciu zakładki „Dyskusja”. Ze stron tych korzysta się tak samo jak z ogólnych stron dyskusyjnych, tyle, że napisanie tam czegokolwiek powoduje, że „właścicielowi” tej strony pojawi się pomarańczowy komunikat:

Przyjął się zwyczaj odpowiadania na wiadomości na stronie dyskusji adresata, a nie na swojej. Aby odpisać na stronie dyskusji osoby, do której kierujesz wypowiedź, wejdź na tę stronę i utwórz na niej nowy temat („Dodaj temat” w górnym pasku menu). Temat zatytułuj tak samo, jak ten, na który odpowiadasz. Gdy wpiszemy się wikipedyście na jego stronie dyskusyjnej, zostanie on o tym powiadomiony pomarańczowym komunikatem.

Następnie twój adresat odpowie ci w tym samym wątku, w którym pisał wcześniej, na twojej stronie dyskusji. Poniżej przykład, wikipedysta Pomocny pisze do wikipedystki Nowicjuszka na jej stronie dyskusji:

Witaj w Wikipedii

Cześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. Pomocny (dyskusja) 18:08, 19 wrz 2013 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

Ilustracje umieszczamy w taki sposób: [[Plik:Nazwa ilustracji.rozszerzenie|thumb|Tu możesz umieścić podpis ilustracji]]. Więcej informacji znajdziesz na Pomoc:Ilustrowanie. Pomocny (dyskusja) 14:41, 20 wrz 2013 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
== Witaj w Wikipedii ==

Cześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. ~~~~
: Ilustracje umieszczamy w taki sposób: <nowiki>[[Plik:Nazwa ilustracji.rozszerzenie|thumb|Tu możesz umieścić podpis ilustracji]]</nowiki>. Więcej informacji znajdziesz na [[Pomoc:Ilustrowanie]]. ~~~~

Nie widać tutaj pytania, które Nowicjuszka zadała Pomocnemu. Żeby wszystko było w jednym miejscu, niektórzy wikipedyści odpowiadają na wpisy, które ktoś umieścił na ich stronie dyskusyjnej, również na tej samej stronie. Aby rozmówca zauważył odpowiedź, powinno się w swojej wypowiedzi podać link do jego strony wikipedysty.

Jest to metoda krytykowana przez niektórych doświadczonych wikipedystów[2]. Poprzednia metoda jest starsza – pochodzi sprzed roku 2013, kiedy wprowadzono powiadomienia i możliwość „pingania” adresata.

Poniżej przykład: Pomocny i Nowicjuszka piszą na stronie dyskusji wikipedystki Nowicjuszka. „Ping” do Nowicjuszki został wysłany przy pomocy szablonu {{re}} i wyróżniony pogrubioną czcionką:

Witaj w Wikipedii

Cześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. Pomocny (dyskusja) 18:08, 19 wrz 2013 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]

@Pomocny, jak mogę umieścić ilustrację w artykule? Nowicjuszka (dyskusja) 11:20, 20 wrz 2013 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
Ilustracje umieszczamy w taki sposób: [[Plik:Nazwa ilustracji.rozszerzenie|thumb|Tu możesz umieścić podpis ilustracji]]. Więcej informacji znajdziesz na Pomoc:Ilustrowanie. Pomocny (dyskusja) 14:41, 20 wrz 2013 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
== Witaj w Wikipedii ==

Cześć! Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, pisz do mnie. ~~~~
: '''{{re|Pomocny}}''', jak mogę umieścić ilustrację w artykule? ~~~~
:: Ilustracje umieszczamy w taki sposób: <nowiki>[[Plik:Nazwa ilustracji.rozszerzenie|thumb|Tu możesz umieścić podpis ilustracji]]</nowiki>. Więcej informacji znajdziesz na [[Pomoc:Ilustrowanie]]. ~~~~

Jeden z punktów Wikietykiety głosi:

Nie ukrywaj wpisów ze swojej strony dyskusji – w dyskusji użytkownika znajdują się wpisy: uwagi, prośby, wskazania, opinie innych Wikipedystów. Wpisy w dyskusji nie powinny być usuwane przez użytkowników, do których się zwracano – oprócz tych, które ewidentnie mogą obrażać innych lub są atakami osobistymi. Stare wpisy powinny być archiwizowane z linkowaniem na stronie dyskusji.

Zobacz też wyżej: Netykieta stron dyskusji.

Ulepszenia techniczne, edytor wizualny[edytuj | edytuj kod]

W 2019–2022 Wikimedia Foundation pracuje nad kilkoma zmianami. Noszą one wspólną nazwę Ulepszenia stron dyskusji (ang. Talk pages project). Ich celem jest uproszczenie samego interfejsu stron dyskusji. Te zmiany mają być niewidoczne dla osób, które z nich nie będą korzystały.

Ulepszenia mają dotyczyć:

 • odpowiadania na poszczególne komentarze (m.in. poprzez automatyczne uwzględnianie coraz większych wcięć i tradycyjnego podpisu wikipedysty na końcu),
 • zakładania stron dyskusji i dodawania wątków (poprzez wyświetlanie formularza, gdzie tytuł sekcji jest automatycznie ustawiony jako nagłówek),
 • śledzenia dyskusji (poprzez otrzymywanie powiadomień o nowych komentarzach w konkretnych wątkach).

Około 2014 miało zostać wdrożone inne narzędzie, Dyskusje strukturyzowane. Nie przypominało ono stron dyskusji, a raczej wątki w mediach społecznościowych. W polskojęzycznej Wikipedii występuje tylko na kilku stronach i nie ma planów jego rozszerzenia.

Archiwizacja[edytuj | edytuj kod]

Aktywne edytowanie Wikipedii skutkuje zazwyczaj częstą wymianą wpisów na stronach dyskusji. Z czasem tych wpisów może się zebrać całkiem sporo, co będzie utrudniać dodawanie i przeglądanie nowych. Wskazana jest wtedy archiwizacja strony dyskusji. Istnieje kilka metod archiwizacji, przedstawionych poniżej. Zawartość stron archiwalnych nie powinna być modyfikowana (chcąc kontynuować jakiś stary wątek trzeba nawiązać do niego rozpoczynając nowy temat na aktywnej stronie dyskusji). Przed edycją stron archiwalnych przestrzega szablon {{Archiwum}}, który powinien być wstawiany na początku stron archiwizowanych.

Zalecane
 • przeniesienie archiwizowanej strony dyskusji pod nazwę Dyskusja:Nazwa hasła/Archiwum X (gdzie w miejsce litery X należy wstawić kolejną liczbę). Dodanie szablonu {{Archiwum}} na utworzonej w ten sposób stronie. Zamiana utworzonego automatycznie przekierowania na stronie Dyskusja:Nazwa hasła w funkcjonalną stronę dyskusji (usuniecie przekierowania, wstawienie linku do utworzonego archiwum).
  Największą wadą tej metody jest rozproszenie historii edycji po wielu stronach (poszczególnych części archiwum)
 • utworzenie strony o nazwie Dyskusja:Nazwa hasła/Archiwum X (gdzie w miejsce litery X należy wstawić kolejną liczbę) i przeniesienie całej zawartości metodą kopiuj-wklej w to miejsce. Dodanie szablonu {{Archiwum}} do starej dyskusji.
  Największą wadą tej metody jest usunięcie historii edycji (by przejrzeć historię edycji trzeba analizować historię macierzystej strony dyskusji wikipedysty).
Dopuszczalne
 • wykasowanie zawartości strony dyskusji i dodanie na samej górze odnośnika do poprzedniej wersji wraz z oznaczeniem o jaki okres chodzi. Link do aktualnej wersji można skopiować z menu narzędzia umieszczonego po lewej stronie – jest podpisany jako Link do tej wersji. Zobacz także pomoc dotyczącą historii strony.
  Wadą tej metody jest praktycznie niepublikowanie tekstu w przestrzeni Wikipedii. Skutkuje to tym, że tekstu nie można przeszukać czy znaleźć interesującego nas fragmentu za pomocą żadnej wyszukiwarki, a jedynie poprzez analizę konkretnej wersji strony przy pomocy przeglądarki i jej funkcji Znajdź na stronie, Wyszukaj (CTRL+F).

Niektórzy wikipedyści używają bota MalarzBOT do archiwizowania wypowiedzi ze swojej Dyskusji wikipedysty poprzez przenoszenie poszczególnych wątków (metodą kopiuj-wklej; ma wszystkie wady tej metody).

Strony archiwalne można prezentować za pomocą szablonu {{Archiwum box}}.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]