Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Państwo

 Polska

Data wydania

29 lipca 2005

Miejsce publikacji

Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1493

Tekst jednolity

Dz.U. z 2021 r. poz. 1249

Data wejścia w życie

21 listopada 2005

Rodzaj aktu

ustawa

Przedmiot regulacji

prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo karne

Status

obowiązujący

Ostatnio zmieniony przez

Dz.U. z 2020 r. poz. 956

Wejście w życie ostatniej zmiany

30 listopada 2020

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – polska ustawa uchwalona przez Sejm RP, regulująca kwestię przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Określa ona:

  • zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
  • zasady postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie
  • zasady postępowania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.

Dotyczy ona pracowników socjalnych, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości (funkcjonariuszy Policji, sądu opiekuńczego i prokuratury).

Nowelizacje[edytuj | edytuj kod]

Ustawę znowelizowano kilkukrotnie. Ostatnia zmiana weszła w życie w 2020 roku[1].

Nowelizacja tej ustawy z 10 czerwca 2010 roku wprowadziła zmiany w strukturze organizacyjnej i zadaniach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie[2]. Kontrolę nad realizacją tego programu sprawuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto nowelizacja ta zakazała stosowania kar cielesnych w wychowaniu w rodzinie.

Kontrowersje wokół nowelizacji z 2010 roku[edytuj | edytuj kod]

Nowelizacja ta wywołała protesty społeczne ze strony organizacji rodzicielskich oraz Kościoła katolickiego. Przeciwnicy jej przyjęcia uważali, że wprowadza nadmierną ingerencję państwa w życie obywateli poprzez umożliwienie pracownikowi socjalnemu odbierania rodzicom dzieci bez wydania orzeczenia sądu rodzinnego oraz utworzenie kolejnych instytucji ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które będą zbierać dane dotyczące tego zjawiska. Zwracano uwagę na nieostrość pojęcia „przemoc w rodzinie”. Zdaniem osób sprzeciwiających się uchwaleniu tego aktu prawnego zmiany te mogą przyczynić się do nadużyć ze strony państwa. Podnoszono również, że wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych przez opiekunów dzieci stoi w sprzeczności z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 956).
  2. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. nr 125, poz. 842)
  3. Komorowski podpisał ustawę zakazującą bicia dzieci – Wiadomości – WP.PL

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 30 listopada 2020 r. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.