Uwolnienie św. Piotra Apostoła (obraz Bartolomé Estebana Murilla)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uwolnienie św. Piotra Apostoła
Ilustracja
Autor Bartolomé Esteban Murillo
Rok wykonania 1665-1667
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 260 × 238 cm
Muzeum Ermitaż

Uwolnienie św. Piotra Apostoła (hiszp. Liberación de San Pedro) – powstały w 2. poł. XVII w. obraz autorstwa hiszpańskiego malarza barokowego Bartolomé Estebana Murilla.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieło znajduje się w kolekcji petersburskiego Ermitażu. Powstało dla Szpitala św. Jerzego w Sewilli. Z Hiszpanii zostało wywiezione w 1812 przez marszałka Soulta[1].

Obraz jest jednym z ośmiu dzieł, które Murillo namalował na zamówienie zajmującego się dobroczynnością Bractwa Miłosierdzia z Sewilli (hiszp. La Hermandad de la Caridad de Sevilla). Historycy sztuki uważają je za najlepsze dzieła mistrza, w których najlepiej ujawnił się kunszt jego pędzla. Z całej serii tylko cztery zachowały się w Hiszpanii: Cud chlebów i ryb, Mojżesz na skale Horebu, Święta Elżbieta Węgierska oraz Święty Jan Boży. Pozostałe, wywiezione przez wojska napoleońskie w 1812, ostatecznie trafiły do kilku dużych muzeów na świecie: Londynu (Chrystus uzdrawia paralityka przy Sadzawce Betesda, National Gallery), Ottawy (Abraham przyjmuje trzech aniołów, National Gallery), Petersburga (Uwolnienie św. Piotra Apostoła, Ermitaż) i Waszyngtonu (Powrót syna marnotrawnego, National Gallery of Art)[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Hiszpański artysta przedstawił znaną z Nowego Testamentu scenę uwolnienia św. Piotra Apostoła z więzienia w Jerozolimie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liberation of St Peter (ang. • ros.). www.hermitagemuseum.org, 2003. [dostęp 2018-10-28].
  2. El Prado restaura „San Juan de Dios”, una de las ocho obras de Murillo para la Hermandad de la Santa Caridad sevillana (hiszp.). europapress.es. [dostęp 2018-10-28].
  3. Por. Dz 12,5-17.