Vala Mal Doran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vala Mal Doran
Postać z Gwiezdne wrota
Ilustracja
Claudia Black - odtwórczyni roli Vali Mal Doran
Pierwsze wystąpienie

8x12: Lot Prometeusza (SG-1)

Ostatnie wystąpienie

Gwiezdne wrota: Continuum

Dane biograficzne
Przynależność

Goa’uld jako nosicielka, Sojusz Luciański, SGC

Rodzina

Tomin (mąż)[1]
Adria (córka)[2]
Jacek (ojciec)[3]
Adria (macocha)[2]

Vala Mal Doran – postać grana przez Claudię Black. Wykorzystująca każdą okazję łowczynię nagród, dla której najważniejsze jest pragnienie przygody i zdobywanie skarbów, często nie zważająca na los innych. Wykorzystywała często swoją urodę do osiągnięcia celu.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

W czasie, gdy była zaręczona została nosicielką Goa’ulda Ketesh, czczonego przez ludność kilku planet. Została uwolniona od pasożyta przez Tok’Ra, ale jej lud złapał ją i torturował za wszystkie krzywdy, które im Ketesh niegdyś wyrządziła. Vali udało się uciec na jedną z planet, gdzie wykorzystując wizerunek swojego byłego pasożyta Goa’uld odgrywała rolę bogini przed mieszkańcami planety. Wydobywali dla niej naqudah, którym handlowała z przemytnikami. Kradła również statki by nimi handlować. W jednym z takich pirackich akcji przejęła ziemski statek Prometeusz, gdzie nawiązała znajomość z Danielem[4]. Pomogła jednemu z najlepszych przemytników znaleźć schronienie w przebraniu mnicha, gdy nie mógł się już wywinąć swoim wierzycielom. Pół roku później po obaleniu Goa’uld przybyła do SGC z tajemniczą tabliczką mówiącą o skarbie ukrytym na Ziemi[5]. Wraz z Danielem użyła komunikatora Starożytnych, znalezionego w skarbcu króla Artura, co w konsekwencji zwróciło uwagę części Pradawnych - Ori, których kapłani rozpoczęli nawracanie, nieznanej im wcześniej, Galaktyki[6][7]. Uniemożliwia im dotarcie do Drogi mlecznej niszcząc pierwsze superwrota w wyniku czego zostaje przeniesiona do innej galaktyki[8].

Po pewnym czasie przy pomocy komunikatora starożytnych, oraz wykorzystując ciało Daniela, ostrzega SGC przed mobilizacją wyznawców Ori. Wspomina również o swojej ciąży niewiadomego pochodzenia [1]. Niedługo później przybywa do Galaktyki na pokładzie jednego ze statków Ori. Jej nowo narodzona córka, Adria, okazuje się być obdarzona wiedzą i mocami Ori oraz przeznaczoną do dowodzenia „krucjatą”. Po nieudanej próbie uprowadzenia Adrii, Vala ucieka wraz z Danielem. Po tej przygodzie postanawia dołączyć do SG-1[2].

W czasie okresu próbnego zostaje uprowadzona przez „The Trust”. Po powrocie do SGC zostaje oficjalnie przyjęta do SG-1[9].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Za rolę tę Claudia Black była nominowana do nagrody Saturna w 2006 roku w kategorii Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna[10], zdobyła także Constellation Award w kategorii najlepszy kobiecy fantastycznonaukowy występ telewizyjny w 2007 roku[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 9, epizod 19 Pod tyt.: Krucjata.
 2. a b c Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 10, epizod 1 Pod tyt.: Ciało i krew.
 3. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 10, epizod 18 Pod tyt.:Więzy rodzinne.
 4. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 8, epizod 12 Pod tyt.: Lot Prometeusza.
 5. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 9, epizod 1 Pod tyt.: Avalon - Część 1.
 6. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 9, epizod 2 Pod tyt.: Avalon - Część 2.
 7. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 9, epizod 3 Pod tyt.:Pochodzenie.
 8. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 9, epizod 6 Pod tyt.: Przyczółek.
 9. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 10, epizod 8 Pod tyt.: Memento Mori.
 10. SG-1 earns three Saturn nominations. [dostęp 2016-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (ang.).
 11. Looking Back At... The 2007 Constellation Awards. constellations.tcon.ca. [dostęp 2016-12-07]. (ang.).