Jack O’Neill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jonathan „Jack” O’Neill
Postać z serii Gwiezdne wrota
Richard Dean Anderson 2004.jpg
Rasa Człowiek
Pochodzenie Ziemia,  Stany Zjednoczone
Przynależność SGC
Ranga Pułkownik,
Generał brygady,
Generał dywizji,
Generał broni
Rodzina żona Sara (film),
syn Charlie (nie żyje)
Dodatkowe informacje
Gen starożytnych naturalny nosiciel
Pierwsze wystąpienie Gwiezdne wrota (film)
Kurt Russell – odtwórca roli O’Neilla w pierwszym filmie o Gwiezdnych wrotach

Jonathan „Jack” O’Neill – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana w filmie Gwiezdne wrota przez Kurta Russella, a w serialu Stargate SG-1 przez Richarda Deana Andersona. Przez pierwsze 7 sezonów O’Neill jako pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych pełni obowiązki dowódcy grupy SG-1. Po awansie do stopnia generała brygady(patrz: generał brygady) pełni funkcje dowódcy jednostki SGC. W sezonie dziewiątym zostaje promowany do stopnia generała dywizji (patrz: generał major) i przeniesiony do Waszyngtonu. W dwóch ostatnich sezonach serialu Stargate SG-1 pojawia się czterokrotnie. Postać ta pojawia się dodatkowo w filmie Gwiezdne wrota: Continuum oraz trzech pierwszych sezonach serialu Gwiezdne wrota: Atlantyda i epizodycznie w serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat.

Historia postaci[edytuj]

Jako pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i weteran operacji specjalnych został powołany do udziału w projekcie jako dowódca oddziału. Jack zgadza się przejść przez wrota, ponieważ ubolewa po stracie syna (który śmiertelnie postrzelił się z broni służbowej ojca) i uważa tą . Zgorzkniały, z powodu utraty syna, Jack godzi się na prawdopodobnie samobójcza misję przejścia przez gwiezdne wrota. Wraz z drużyną dociera na Abydos. Tam pomaga w pokonaniu Ra i uwolnieniu miejscowej ludności od jego tyranii[1].

W serialu Gwiezdne wrota SG-1 po powołaniu SGC zostaje mianowany dowódcą oddziału SG-1[2], którą dowodzi nieprzerwanie przez siedem lat trwania programu. W ciągu tego czasu m.in. dwukrotnie zostaje nosicielem symbionta[3][4], dwukrotnie zostaje mu zgrana do mózgu wiedza starożytnych oraz zostaje wystawiony na działanie „postarzających replikatorów”. Dzięki pozyskanej w ten sposób wiedzy za pierwszym razem, jako pierwszy człowiek na Ziemi, odwiedził obcą galaktykę – rodzinną planetę Asgard[5]. Drugim razem[6] – pomaga w odnalezieniu placówki starożytnych na Antarktydzie oraz, dzięki posiadania genu starożytnych, broni Ziemi przed nalotem floty Anubisa[7]. Po świadomym narażeniu życia związanego z pobraniem ilości wiedzy przekraczającej ludzkie możliwości zostaje zahibernowany w posterunku starożytnych na Antarktydzie. Z opresji ratuje go Thor, a Jack jeszcze przed utratą reszty wiedzy opracowuje broń przeciwko replikatorom. Za narażenie życia w obronie ludzkości zostaje awansowany do stopnia generała brygady obejmuje dowództwo nad SGC, swoją funkcję przewodniczenia SG-1 przekazując Samancie Carter[8][9]. Od ósmego sezonu w SGC pojawia się gościnnie. W ósmym i dziewiątym sezonie występuje wiele nawiązań do romantycznych uczuć między O’Neillem i Samanthą Carter, jednak ich związek nigdy nie został skonsumowany, poza alternatywną rzeczywistością.

W pierwszym odcinku Gwiezdne wrota: AtlantydaWynurzenie (1) przybywa na stację Antarktyda wraz z majorem Johnem Sheppardem[10]. W dalszych odcinkach pojawia się epizodycznie, głównie w pierwszym i trzecim sezonie Gwiezdne wrota: Atlantyda.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Gwiezdne wrota
  2. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 1, epizod 1 Pod tyt.: Dzieci bogów.
  3. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 3, epizod 1 Pod tyt.: Chrzest ognia (2).
  4. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 6, epizod 6 Pod tyt.: Otchłań.
  5. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 2, epizod 15 Pod tyt.: Osobliwość.
  6. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 7, epizod 21 Pod tyt.: Zaginione miasto (1).
  7. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 7, epizod 22 Pod tyt.: Zaginione miasto (2).
  8. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 8, epizod 01 Pod tyt.: Nowy porządek świata (1).
  9. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 8, epizod 02 Pod tyt.: Nowy porządek świata (2).
  10. Gwiezdne wrota: Atlantyda sezon 1, epizod 1 Pod tyt.: Wynurzenie (1).