Jack O’Neill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonathan „Jack” O’Neill
Pułkownik / Generał
Postać z Gwiezdne wrota
Ilustracja
Richard Dean Anderson – odtwórca roli Jacka O’Neilla w serialu Stargate SG-1
Pierwsze wystąpienie

Gwiezdne wrota (film)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Ziemia, Stany Zjednoczone

Przynależność

SGC

Płeć

Mężczyzna

Rodzina

żona Sara (film),
syn Charlie (nie żyje)

Inne informacje
Specjalność

Dowódca SG-1

Kurt Russell – odtwórca roli O’Neilla w pierwszym filmie o Gwiezdnych wrotach

Jonathan „Jack” O’Neill – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana w filmie Gwiezdne wrota przez Kurta Russella, a w serialu Stargate SG-1 przez Richarda Deana Andersona. Przez pierwsze 7 sezonów O’Neill jako pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych pełni obowiązki dowódcy grupy SG-1. Po awansie do stopnia generała brygady(patrz: generał brygady) pełni funkcje dowódcy jednostki SGC. W sezonie dziewiątym zostaje promowany do stopnia generała dywizji (patrz: generał major) i przeniesiony do Waszyngtonu. W dwóch ostatnich sezonach serialu Stargate SG-1 pojawia się czterokrotnie. Postać ta pojawia się dodatkowo w filmie Gwiezdne wrota: Continuum oraz trzech pierwszych sezonach serialu Gwiezdne wrota: Atlantyda i epizodycznie w serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Jako pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i weteran operacji specjalnych został powołany do udziału w projekcie jako dowódca oddziału. Zgorzkniały z powodu utraty syna (który śmiertelnie postrzelił się z broni służbowej ojca), Jack godzi się na prawdopodobnie samobójczą misję przejścia przez gwiezdne wrota. Wraz z drużyną dociera na Abydos. Tam pomaga w pokonaniu Ra i uwolnieniu miejscowej ludności od jego tyranii[1].

W serialu Gwiezdne wrota SG-1 po powołaniu SGC zostaje mianowany dowódcą oddziału SG-1[2], którą dowodzi nieprzerwanie przez siedem lat trwania programu. W ciągu tego czasu m.in. dwukrotnie zostaje nosicielem symbionta[3][4], dwukrotnie zostaje mu zgrana do mózgu wiedza starożytnych oraz zostaje wystawiony na działanie „postarzających replikatorów”. Dzięki pozyskanej w ten sposób wiedzy za pierwszym razem, jako pierwszy człowiek na Ziemi, odwiedził obcą galaktykę – rodzinną planetę Asgard[5]. Drugim razem[6] – pomaga w odnalezieniu placówki starożytnych na Antarktydzie oraz, dzięki posiadania genu starożytnych, broni Ziemi przed nalotem floty Anubisa[7]. Po świadomym narażeniu życia związanego z pobraniem ilości wiedzy przekraczającej ludzkie możliwości zostaje zahibernowany w posterunku starożytnych na Antarktydzie. Z opresji ratuje go Thor, a Jack jeszcze przed utratą reszty wiedzy opracowuje broń przeciwko replikatorom. Za narażenie życia w obronie ludzkości zostaje awansowany do stopnia generała brygady obejmuje dowództwo nad SGC, swoją funkcję przewodniczenia SG-1 przekazując Samancie Carter[8][9]. Od ósmego sezonu w SGC pojawia się gościnnie. W ósmym i dziewiątym sezonie występuje wiele nawiązań do romantycznych uczuć między O’Neillem i Samanthą Carter, jednak ich związek nigdy nie został skonsumowany, poza alternatywną rzeczywistością.

W pierwszym odcinku Gwiezdne wrota: AtlantydaWynurzenie (1) przybywa na stację Antarktyda wraz z majorem Johnem Sheppardem[10]. W dalszych odcinkach pojawia się epizodycznie, głównie w pierwszym i trzecim sezonie Gwiezdne wrota: Atlantyda.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gwiezdne wrota
  2. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 1, epizod 1 Pod tyt.: Dzieci bogów.
  3. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 3, epizod 1 Pod tyt.: Chrzest ognia (2).
  4. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 6, epizod 6 Pod tyt.: Otchłań.
  5. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 2, epizod 15 Pod tyt.: Osobliwość.
  6. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 7, epizod 21 Pod tyt.: Zaginione miasto (1).
  7. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 7, epizod 22 Pod tyt.: Zaginione miasto (2).
  8. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 8, epizod 01 Pod tyt.: Nowy porządek świata (1).
  9. Gwiezdne wrota: SG-1 sezon 8, epizod 02 Pod tyt.: Nowy porządek świata (2).
  10. Gwiezdne wrota: Atlantyda sezon 1, epizod 1 Pod tyt.: Wynurzenie (1).