Lista odcinków serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista odcinków serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat.

Serial składa się z epizodów samodzielnych oraz wieloodcinkowych, zawiera więcej historii wiążących cały serial i wątków indywidualnych w porównaniu do innych serii Stargate.

Seria Liczba odcinków Czas emisji
1 20 2 października 200911 czerwca 2010
2 20 28 września 20109 maja 2011

Seria 1: 2009-10[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(SciFi Universal)
Premiera w Polsce
(SciFi Universal)
1 Air: Part I
Powietrze, część 1
Andy Mikita Robert C. Cooper,
Brad Wright
2 października 2009 21 stycznia 2010[1][2]
Personel tajnej bazy badawczej zostaje zmuszony do ewakuacji przez gwiezdne wrota na pokład opuszczonego statku Pradawnych Przeznaczenie znajdującego się w odległej części Wszechświata, miliardy lat świetlnych od Ziemi.
2 Air: Part II
Powietrze, część 2
Andy Mikita Robert C. Cooper,
Brad Wright
2 października 2009 21 stycznia 2010
Ewakuowany zespół odkrywa, że z powodu uszkodzeń kadłuba statku i zużycia systemu podtrzymywania życia, powietrza do oddychania wystarczy tylko na kilka godzin.
3 Air: Part III
Powietrze, część 3
Andy Mikita Robert C. Cooper,
Brad Wright
9 października 2009 28 stycznia 2010
Porucznik Scott dowodzi zespołem poszukującym na pustynnej planecie minerału niezbędnego do naprawy systemu podtrzymywania życia na statku. Chloe odwiedza swoją matkę na Ziemi.
4 Darkness
Ciemność
Peter DeLuise Brad Wright 16 października 2009 28 stycznia 2010
Na pokładzie statku wyczerpują się ostatnie zapasy energii. Doktor Rush przechodzi załamanie nerwowe.
5 Light
Jasność
Peter DeLuise Brad Wright 23 października 2009 4 lutego 2010
Nie będąc w stanie uniknąć zderzenia z gwiazdą, pułkownik Young organizuje loterię mającą wyłonić kto będzie mógł opuścić statek na pokładzie wahadłowca.
6 Water
Woda
William Waring Carl Binder 30 października 2009 4 lutego 2010
Z pokładu statku w niewyjaśniony sposób znikają zapasy wody. Pułkownik Young i porucznik Scott szukają jej nowych zapasów na pokrytej lodem planecie. Reszta załogi odkrywa, że nie jest sama na pokładzie Przeznaczenia.
7 Earth
Ziemia
Ernest Dickerson Martin Gero 6 listopada 2009 11 lutego 2010
Dowództwo wydaje rozkaz podjęcia ryzykownej próby ewakuacji załogi na Ziemię. Gdy pułkownik Young wyraża wątpliwości, zostaje zastąpiony przez pułkownika Telforda.
8 Time
Czas
Robert C. Cooper Robert C. Cooper 13 listopada 2009 11 lutego 2010
Ekipa badawcza przenosi się na powierzchnię pokrytej dżunglą planety. Eli Wallace filmuje przebieg wyprawy. Wkrótce zaczynają chorować pierwsi członkowie zespołu. Gdy zapada zmrok okazuje się, że choroba nie jest największym problemem.
9 Life
Życie
Alex Chapple Carl Binder 20 listopada 2009 18 lutego 2010
Porucznik Scott i Camile Wray używając kamieni komunikacyjnych odwiedzają swoich bliskich na Ziemi. Załoga odkrywa na statku urządzenie Pradawnych, które może dać nadzieję na powrót do domu.
10 Justice
Sprawiedliwość
William Waring Alan McCullough 4 grudnia 2009 18 lutego 2010
Członek załogi zostaje znaleziony w swej kwaterze martwy z raną postrzałową. Podejrzenie pada na pułkownika Younga.
11 Space
Przestrzeń
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
2 kwietnia 2010 20 maja 2010
Podczas użycia kamieni komunikacyjnych świadomość pułkownika Younga zostaje przeniesiona do ciała obcej istoty. Wkrótce po tym obok Przeznaczenia pojawia się nieznany statek. Kosmici nie mają przyjacielskich zamiarów.
12 Divided
Podzieleni
Felix Alcala Paul Mullie,
Joseph Mallozzi
9 kwietnia 2010 20 maja 2010
W czasie gdy załoga poszukuje urządzenia namierzającego kosmitów, dr Rush i Wray usiłują przejąć kontrolę nad statkiem.
13 Faith
Wiara
William Waring Denis McGrath 16 kwietnia 2010 27 maja 2010
Przeznaczenie niespodziewanie wychodzi z prędkości nadświetlnej w pobliżu niezaznaczonej na mapach gwiazdy z samotną planetą. Wysłany na planetę zespół odkrywa, że panują na niej idylliczne warunki. Gdy nadchodzi czas powrotu część załogi postanawia pozostać na planecie.
14 Human
Człowiek
Robert C. Cooper Jeff Vlaming 23 kwietnia 2010 27 maja 2010
Rush korzysta z fotela z interfejsem neuronalnym Pradawnych i zdobywa podstawę do rozszyfrowania kodów sterujących statku. Grupa zwiedzająca planetę zostaje uwięziona w jej podziemiach i nie ma możliwości powrócić przed odlotem Przeznaczenia.
15 Lost
Zagubiony
Ronn Schmidt Martin Gero 30 kwietnia 2010 3 czerwca 2010
Członkowie pozostawionego zespołu usiłują wydostać się z podziemi planety i znaleźć drogę powrotną na statek zanim ten opuści galaktykę.
16 Sabotage
Sabotaż
Peter DeLuise Barbara Marshall 7 maja 2010 3 czerwca 2010
Dr Rush oblicza, że statkowi zabraknie energii na dotarcie do następnej galaktyki. Przy użyciu kamieni komunikacyjnych na pokład Przeznaczenia zostaje przeniesiona dr Amanda Perry, specjalistka od napędu nadświetlnego i dawna znajoma doktora Rusha, która przejmuje ciało Camile Wray.
17 Pain
Ból
William Waring Carl Binder 14 maja 2010 10 czerwca 2010
Kilkoro członków załogi zaczyna doświadczać realistycznych halucynacji, które są manifestacją ich obaw i pragnień.
18 Subversion
Przewrót
Alex Chapple Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
21 maja 2010 10 czerwca 2010
Dr Rush dostał wizji związanej z kamieniami komunikacyjnymi, w której pułkownik Telford jest szpiegiem Przymierza Lucjan. W celu udowodnienia jego zdrady prosi Younga o pozwolenie na powrót na Ziemię.
19 Incursion: Part I
Atak, część 1
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
4 czerwca 2010 17 czerwca 2010
Przymierze Lucjan zmusza dr Rusha do pomocy w ataku na Przeznaczenie. Napastnicy zajmują część statku i biorą zakładników.
20 Incursion: Part II
Atak, część 2
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
11 czerwca 2010 17 czerwca 2010
Trwa krwawa konfrontacja między załogą Przeznaczenia a żołnierzami Przymierza Lucjan. Jednocześnie promieniowanie pobliskiego podwójnego pulsara grozi śmiercią wszystkim na pokładzie statku.

Seria 2: 2010-11[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(SciFi Universal)

21 1 Intervention : Part III
Interwencja: część III
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
28 września 2010
Trwa walka o kontrolę nad statkiem pomiędzy załogą a Przymierzem Lucjan. Ranna porucznik Johansen nieoczekiwanie odzyskuje przytomność na stworzonej przez nieznanych kosmitów planecie.
22 2 Aftermath
Pokłosie
William Waring Robert C. Cooper 5 października 2010
Rush odkrywa kod dostępu do systemów Przeznaczenia oraz jego mostek dowodzenia. Wysyła zespół na planetę, której adres wrót jest zablokowany. Podczas próby lądowania prom ulega katastrofie a sierżant Riley zostaje ciężko ranny.
23 3 Awakening
Przebudzenie
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
12 października 2010
Przeznaczenie dokuje do Rozstawiacza wrót. Istnieje szansa, że zgromadzone w nim zasoby energii pozwolą otworzyć tunel na Ziemię. Zespół wysłany na statek odnajduje tam obcych. Podczas transferu mocy na Przeznaczenie, jego kierunek zostaje przez nich odwrócony. Telford próbuje to naprawić, ale poziom energii Przeznaczenia niebezpiecznie zbliża się do granicy, po której przekroczeniu nie jest możliwe użycie napędu nadświetlnego.
24 4 Pathogen
Patogen
Robert Carlyle Carl Binder 19 października 2010
Więźniowie Przymierza Lucjan zostają uwolnieni. Matka Elia trafia do szpitala. Chloe wykazuje dziwne symptomy, rozwiązuje równanie, którego Rush nie mógł rozwiązać. Próbuje on użyć fotela aby ją uleczyć co jednak nie udaje się, i nie jest to wcale przypadek. Rush potrzebuje jej w tym stanie, ponieważ może mu to pomóc w zrozumieniu statku, ale chce to zachować w tajemnicy.
25) 5 Cloverdale
Cloverdale
Alex Chapple Brad Wright 26 października 2010
Podczas badania kolejnej planety porucznik Scott zostaje zainfekowany przez obcy organizm. Jest bliski śmierci i ma halucynacje o swym życiu w domu na Ziemi. Aby nie narazić załogi na zarażenie, nie można go przenieść na pokład Przeznaczenia. Gdy Chloe pozwala temu organizmowi się ukąsić, okazuje się, że dzięki modyfikacji obcych jest odporna na zakażenie.
26 6 Trial and Error
Metodą prób i błędów
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
2 listopada 2010
Pułkownik Young ma powtarzające się realistyczne sny, w których kosmici, którzy porwali Rusha i Chloe, atakują i niszczą Przeznaczenie. Young zwierza się w końcu Wray i przyznaje, że obawia się o swój stan psychiczny. Eli rozpoczyna współpracę z Ginn, naukowcem Przymierza Lucjan. Gdy Przeznaczenie wychodzi z nadświetlnej, nie pokazując czasu kolejnego skoku na zegarze, porucznik Scott próbuje przekonać Younga do powrotu do obowiązków dowódcy. Tymczasem Eli odkrywa, że Przeznaczenie przeprowadza szereg symulacji bitwy, które są odzwierciedlane w snach Younga.
27 7 The Greater Good
Większe dobro
William Waring Carl Binder 9 listopada 2010
Young i Rush zostają odcięci na uszkodzonym statku kosmitów, który dryfując oddala się od Przeznaczenia. Rush nie chce zdradzić swego sekretu o tym, że ma kontrolę nad Przeznaczeniem. Proponuje wezwać na pomoc z Ziemi dr Amandę Perry, którą w tajemnicy instruuje, jak ma sterować statkiem. Jednak sekretu nie udaje się długo utrzymać.
28 8 Malice
W złej wierze
Robert C. Cooper Robert C. Cooper 16 listopada 2010
Simeon, żołnierz Przymierza Lucjan, zabija Ginn i Amandę Perry, po czym ucieka z Przeznaczenia na opustoszałą planetę. Rush biegnie za nim i ratuje zakładniczkę. Young wysyła zespół na planetę. Chloe oblicza, jak zmienić kurs statku w FTL.
29 9 Visitation
Odwiedziny
William Waring Rémi Aubuchon 23 listopada 2010
Członkowie załogi, którzy przed rokiem pozostali na idyllicznie wyglądającej planecie, nieoczekiwanie pojawiają się na pokładzie wahadłowca, który cumuje do Przeznaczenia. Doktor Caine i inni nie wiedzą, jak się tu znaleźli. Tajemnica przybiera złowieszczy obrót, gdy jeden z przybyłych pada martwy. Wray przy pomocy regresji hipnotycznej próbuje dowiedzieć się co naprawdę wydarzyło się na planecie. Chloe, która w dalszym ciągu się przeobraża, przygotowuje się do ostatniego pożegnania.
30 10 Resurgence
Odrodzenie
William Waring Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
30 listopada 2010
Podążając za odebranym odczytem odległego źródła energii, Przeznaczenie trafia w pole szczątków statków pozostałych po dawno zakończonej bitwie. W trakcie ich badania okazuje się, że nie wszystkie one uległy zniszczeniu. Przeznaczenie zostaje zaatakowane przez drony, które ciężko uszkadzają statek. Z pomocą nieoczekiwanie przybywa Rozstawiacz z pułkownikiem Telfordem i kosmitami na pokładzie. Podczas późniejszej bitwy ze statkiem bazą dronów Chloe ucieka ze swojej kwatery.
31 11 Deliverance
Wybawienie
Peter DeLuise Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
7 marca 2011
Kontynuacja poprzedniego odcinka. Chloe wzywa statki obcych z odcinka „Space”, które odciągają część dron od Przeznaczenia. Kosmici z uszkodzonego statku w zamian za ochronę przed dronami zgadzają się na uzdrowienie Chloe. Uszkodzone osłony statku uniemożliwiają skok w prędkość nadświetlną.
32 12 Twin Destinies
Bliźniacze przeznaczenie
Peter DeLuise Brad Wright 14 marca 2011
Eli znajduje sposób, jak utworzyć połączenie z Ziemią.
33 13 Alliances
Przymierza
Peter DeLuise Linda McGibney 21 marca 2011
Camile i Greer używają kamieni i przenoszą się do DBZ chwilę potem następuje atak i zostają uwięzieni w środku. Próbując się wydostać odkrywają, że w DBZ jest bomba nuklearna, a promieniowani z niej może ich zabić, tymczasem Varro odkrywa sposób, jak ją rozbrojić.
34 14 Hope
Nadzieja
William Warring Carl Binder 28 marca 2011
Ginn i Amanda Perry nawiązują połączenie z Chloie bez użycia kamieni telekomunikacyjnych. Dr Rush wpada na pomysł odizolowania świadomości i wgrania ich do systemu statku.
35 15 Seizure
Zajęcie
Helen Shaver Remi Aubuchon 4 kwietnia 2011
SGC znalazło planetę, z której można utworzyć połączanie z Przeznaczeniem, jednak nie mogą dojść do porozumienia z właścicielami wrót, ponieważ istnieje podejrzenie, że są w zmowie z przymierzem Lucjan.
36 16 The Hunt
Polowanie
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
11 kwietnia 2011
Załoga Przeznaczenia zakłada obóz na planecie w celu zebrania zapasów. Zostają jednak zaatakowani przez dzikiego drapieżnika, a TJ wraz z jednym z marines znikają.
37 17 Common Descent
Wspólne pochodzenie
Peter DeLuise Robert C. Cooper 18 kwietnia 2011
Załoga Przeznaczenia odnajduje planetę na której żyją ludzie będącymi potomkami innej załogi Przeznaczenia, która dotarła na tamtą planete 2000 lat temu, kiedy to przeszli przez otwarty tunel w gwieździe. W międzyczasie statek a później bohaterów atakują drony z poprzednich odcinków.
38 18 Epilogue
Epilog
Alex Chapple Carl Binder 25 kwietnia 2011
Scott, Greer , Eli i pozostała załoga wahadłowca lądują w środku miasta i badają schron, który jest ukryty pod miastem. Znajduje się w nim archiwum wiedzy tamtejszej cywilizacji oraz setki nagrań, łącznie z tym co się działo po przybyciu na planetę załogi Przeznaczenia.
39 19 Blockade
Blokada
Andy Mikita Linda McGibney 2 maja 2011
Statki dowódcze wraz z dronami blokują Przeznaczeniu możliwość naładowania zbiorników energetycznych. Eli wpada na ryzykowny pomysł, by pobrać energię z niebieskiego olbrzyma, który jest odsunięty od trasy statku. Dla bezpieczeństwa załogi postanowiono, że wszystkie zbędne osoby zostaną wysłane przez wrota na pobliską planetę. Podczas ładowania kopuła hydroponiczna została zniszczona a uwięziona w niej dr Park znalazła się w niebezpieczeństwie. Na planecie zorganizowano grupy, które miały zdobyć żywność, broń, leki. W trakcie poszukiwań natrafili na drony, które zniszczyli. Young kazał wracać, gdy usłyszeli dziwny dźwięk. Okazało się że to statek dowódczy dron. Po powrocie na Przeznaczenie TJ zajęła się dr Park, która została poparzona przez promieniowanie.
40 20 Gauntlet
Rękawica
Andy Mikita Joseph Mallozzi,
Paul Mullie
9 maja 2011
Dr. Park nie odzyskała wzroku. Eli i Dr Rush znajdują sposób na śledzenie Statków dowódczych. Okazuje się, że są one na całej trasie lotu "Przeznaczenia", co oznacza, że muszą podjąć decyzje, czy zaatakować któryś ze statków, żeby zdobyć z planety potrzebne zaopatrzenie, czy szukać bezpiecznej planety, na której nie ma wrót. Dr Rush wpada na znakomity pomysł, żeby podczas walki modulować osłony tak, żeby ataki dronów były nie skuteczne. W czasie walki drony zmieniają taktykę walki i wykonują loty kamikadze. Na szczęście "Przeznaczenie" niszczy statek dowódczy i drony się wyłączają. Na planetę po potrzebne rzeczy zostają wysłane dwa promy, po ich powrocie załoga rusza dalej. Eli wpada na genialny pomysł, żeby skorzystać z nie tak dawno odkrytych komór stazy, lecz podczas kontroli okazuje się, że jedna z sekcji jest uszkodzona i braknie miejsca dla 8 osób, żeby naprawić komory potrzebny jest pewien minerał zawarty w asteroidach. Dr. Park wymyśla sposób zdobycia potrzebnego składnika. Proponuje wysłanie promu na przynętę i w tym samym czasie zdobycie zaopatrzenia. Podstęp udaje się, w trakcie walki prom niszczy wrogi statek. Po naprawie komór stazy okazuje się, że jedna jest zbyt mocno uszkodzona i jedna osoba będzie musiała zostać na statku. Po rozmowie z Youngiem Eli postanawia zostać i spróbować naprawić komorę.

Webisode'y[edytuj | edytuj kod]

Powstały także trzydzieści cztery webisode'y powiązane z serialem, które będą skupiały się na urządzeniach Kino (opisanych przez Mallozzi'ego jako stworzona przez Pradawnych wersja "MALP") podążających za załogą Przeznaczenia. Odcinki webisodów są dostępne do oglądania na stronie projektu KINO.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. C21 Media: Stargate Universe expands (ang.). www.c21media.net, 2009-11-25. [dostęp 2011-03-14].
  2. Stargate Universe in More Countries (ang.). 2009-11-25. [dostęp 2011-03-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]