Vanessa Bell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vanessa Bell, obraz Rogera Fry'a, 1916

Vanessa Bell (ur. 30 maja 1879, zm. 7 kwietnia 1961) – angielska malarka, członkini Bloomsbury Group, siostra Virginii Woolf.

Początki życia[edytuj]

Vanessa Stephen, najstarsza córka Leslie Stephena i Julii Prinsep Jackson przyszła na świat przy Hyde Park Gate 22 w Londynie, gdzie mieszkała do roku 1904. Kształciła się w domu. Od rodziców pobierała nauki języków, matematyki i historii, a Ebenzer Cook był jej nauczycielem rysunku, zanim rozpoczęła naukę w Sir Arthur Cope's art school w roku 1896. Następnie w roku 1901 Vanessa kontynuowała naukę na Akademii Królewskiej.

Życie i działalność w Bloomsbury Group[edytuj]

Po śmierci rodziców w roku 1895 i 1904 Vanessa przeniosła się do Bloomsbury, razem z siostrą Virginią oraz braćmi Thobym (1880 – 1906) i Adrianem (1883 – 1948), gdzie rozpoczęła się działalność Bloomsbury Group – angielskiej grupy intelektualistów.

W 1907 roku Vanessa poślubiła Clive'a Bella, któremu urodziła dwóch synów: Juliana (który zmarł w 1937 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii) i Quentina. Para tworzyła związek otwarty, oboje mieli kochanków. Vanessa związana była między innymi z Rogerem Fryem oraz malarzem Duncanem Grantem, któremu urodziła córkę Angelicę, którą usynowił i wychował Clive Bell. Mąż Vanessy również nie szczędził romansów. Jego kochanką była pisarka i artystka Mary Hutchinson.

Vanessa, Clive, Duncan Grant i jego kochanek David Garnett przenieśli się na wieś do Sussex, na krótko przed wybuchem I wojny światowej. Zamieszkali w miejscowości Charleston, gdzie Vanessa i Grant tworzyli dla zakładów Omega, utworzonych przez Rogera Frya.

Vanessa Bell jest uważana za jedną z głównych przedstawicielek brytyjskiego malarstwa pejzażowego i portretowego XX wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj]