Vihuela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vihuela
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa
Chordofon złożony
Klasyfikacja popularna
strunowy, szarpany
Podobne instrumenty

Vihuela nazwa odnosząca się do dwóch różnych rodzajów instrumentów strunowych szarpanych podobnych do gitary: występującej w XV i XVI w. vihueli hiszpańskiej, zwykle z 5 lub 6 chórami (parami strun), oraz vihueli meksykańskiej, pięciostrunowego instrumentu używanego przez grupy mariachi.

Vihuela hiszpańska[edytuj | edytuj kod]

Anioł grający na vihueli a mano, fragment ołtarza, autorstwa Girolamo dai Libri, ok. 1520

Vihuela hiszpańska jest uznawana za prekursorkę współczesnej gitary klasycznej. Instrument był wytwarzany w wielu różniących się budową i rozmiarem rodzajach. We Włoszech i Portugalii instrument ten nazywano viola da mano. Vihuelę o sześciu parach strun (czasem najwyższa struna była pojedyncza) strojono tak jak lutnię renesansową, czyli kolejno G C F A D g licząc od najniższych strun, lub kwartę wyżej. Istniały również utwory na duet tych instrumentów strojonych w różnych interwałach w stosunku do siebie.

Vihuela szarpana powstała w połowie XV wieku w Królestwie Aragonii w Hiszpanii. Stąd rozprzestrzeniła się na obszar Hiszpanii i Włoch. Była tu popularna w końcu XV w i w XVI wieku. Vihuela de arco, na której grano smyczkiem uznaje się za prekursorkę instrumentu zwanego viola da gamba.

Autorem pierwszego znanego zbioru muzyki dla vihueli wydanego w 1536 Libro de música de vihuela de mano intitulado El maestro był Luis de Milán.

Vihuela meksykańska[edytuj | edytuj kod]

Współczesna vihuela meksykańska

Vihuela meksykańska to instrument używany w grupach mariachi. Jej pięć strun jest strojonych jak pięć górnych strun współczesnej gitary (A D G H E) przy czym struny H i E są strojone o oktawę niżej niż struny gitary.