Vilém Dušan Lambl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vilém Dušan Lambl (1895)

Vilém Dušan Lambl, Wilhelm Duszan Lambl (ur. 5 grudnia 1824 w Letinach, zm. 12 lutego 1895 w Warszawie) – czeski lekarz, językoznawca, profesor na Uniwersytecie w Charkowie i Uniwersytecie Warszawskim. Pracował też w szpitalu dziecięcym Löschnera w Pradze.

Jest pamiętany za jego opis pasożytów jelitowych, pierwotnie odkrytych przez Antoniego van Leeuwenhoeka, powodujących zapalenie żołądka i jelit. Lambl nazwał te pierwotniaki Cercomonas Intestinalis. W 1888 ich nazwa została zmieniona na Lamblia intestinalis przez zoologa Raphaela Anatole Émile'a Blancharda. W 1915 nazwa została ponownie zmieniona na Giardia lamblia przez zoologa Charlesa Stilesa Wardella, na cześć Lambla i Alfreda Mathieu Giarda. Obecnie choroba wywoływana przez tego pasożyta określana jest jako giardioza lub lamblioza, a w użyciu pozostają obie nazwy łacińskie: Giardia lamblia i Lamblia intestinalis".

Lambl był również studentem językoznawstwa, po uzyskaniu dyplomu w dziedzinie medycyny z Uniwersytetu w Pradze w latach 40. XIX wieku; spędził kilka lat na Bałkanach studiując południowe języki słowiańskie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]