Volkswagen Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Volkswagen Bank Polska S.A.
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1998
Data likwidacji 2019
Państwo  Polska
Siedziba Rondo ONZ 1, 00-124 Warszawa
Numer KRS 0000002340
Prezes Mikołaj Woźniak
Rodzaj banku bank uniwersalny, internetowy
Kapitał własny 54,5 mln zł
Strona internetowa

Volkswagen Bank Polska S.A.bank samochodowy z siedzibą w Warszawie, utworzony w 1998 roku. Wchodził w skład holdingu Volkswagen Financial Services, ramienia finansowego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen AG. Specjalizował się w finansowaniu kredytowania zakupu samochodów marek należących do koncernu Volkswagen, ale oferował także usługi bankowości bezpośredniej (Volkswagen Bank direct), lokaty i ubezpieczenia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Volkswagen Bank Polska S.A. został utworzony na początku 1998 roku. Działalność operacyjną rozpoczął 30 lipca 1998 roku na podstawie licencji bankowej udzielonej decyzją Prezesa NBP z dnia 29 grudnia 1997 roku w sprawie utworzenia banku pod nazwą Volkswagen Bank Polska S.A. oraz decyzją Przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 24 lipca 1998 roku w sprawie zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez Volkswagen Bank Polska S.A.

Bank nie posiadał oddziałów ani placówek. Bank uczestniczył w obowiązkowym systemie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Był członkiem Związku Banków Polskich. W 2013 roku Volkswagen Bank Polska S.A. otrzymał nagrodę Złoty Bankier w kategorii „Najlepszy kredyt samochodowy” oraz nagrodę „Innowacja Roku 2013” w ramach ogólnopolskiego, ponadbranżowego Programu „Innowacja Roku”, realizowanego pod patronatem Wydziału Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk.

Spółka została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego (uprawomocnienie wykreślenia: 13.04.2019). Obecnie firma kontynuuje swoją działalność w Polsce w ramach: Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce (z siedzibą w Brunszwiku/Niemcy), Volkswagen Financial Services S.A. i Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy. Biuro znajduje się w wieżowcu Rondo 1, przy Rondo ONZ w Warszawie.

Działalność Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce podlega nadzorowi władz nadzorczych Niemiec i poza zakresem wskazanym w art. 141a Prawa bankowego nie podlega nadzorowi polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Środki zdeponowane na rachunkach prowadzonych przez Oddział objęte są systemem gwarantowania depozytów na zasadach określonych w niemieckiej ustawie o gwarancji depozytów. Środki gwarantowane są przez Fundusz Gwarancji Depozytów Federalnego Zrzeszenia Banków Niemieckich[1].

Polski Oddział Volkswagen Bank GmbH nadal prowadzi szeroką działalność w obszarze kredytów samochodowych i gotówkowych, także świadczy usługi bankowe dla firm w obszarze rachunku bankowego dla firm oraz depozytów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O nas, www.vwbank.pl [dostęp 2020-11-10] (pol.).
  2. Konto firmowe, www.vwbank.pl [dostęp 2020-11-10] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]