Vox (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vox
Ilustracja
Grupa Vox w 2014 r.
Rok założenia 1978
Pochodzenie Zamość  Polska
Gatunek pop
Skład
Witold Paszt, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski
Byli członkowie
Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski
Strona internetowa

Vox (nazwa stylizowana: VOX) – polski męski zespół wokalny, grający muzykę pop, istniejący od 1978 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia grupy zaczęła się w 1978 w Lublinie, kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny Vox w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota[1]. Jego członkowie występowali wcześniej w amatorskich i półzawodowych zespołach, m.in. „Victoria Singers”, „Rh−” i „Sektor A”. Zanim pojawił się na estradzie przez kilka miesięcy zespół pracował z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem przygotowując debiutancki repertuar. Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w kwietniu 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Kwartet uczestniczył w radiowym plebiscycie Studia Gama oraz występował na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Wizytówką stał się „Bananowy song”.

Na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 r. zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki "Bananowy song". Płyta „Monte Carlo Is Great” sprzedała się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a w 1982 roku – główną nagrodę w Rostocku.

Vox wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Na jego repertuar składały się ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funk. W 1987 r. po rozstaniu z Ryszardem Rynkowskim do zespołu dołączył Dariusz Tokarzewski. Od 1996 roku grupa występuje jako tercet bez Andrzeja Kozioła. Po tych przetasowaniach skład zespołu przedstawia się następująco: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota. W 2013 roku zespół otrzymał nagrodę „Ikona Festiwalu Opole – Nagrodę Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A., Prezydenta Miasta Opole oraz Dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu”[2].

W 2014 roku grupa Vox obchodziła jubileusz 35-lecia pracy na estradzie. Zespół wystąpił podczas koncertu SuperPremiery na LI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał wraz z projektem Legendarne Melodie utwór "Tęczowy most"[3].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Vox (1979)
 • Monte Carlo Is Great (1981)
 • Sing, sing, sing (1986)
 • Vox 2 (1989)[4]
 • Największe przeboje (1993)
 • The Best of Vox (1994)
 • Cudowna podróż (1996)
 • Moda i miłość (1998)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Program telewizyjny „Wideoteka dorosłego człowieka” z dnia 21 grudnia 2007 r.
 2. Grupa Vox na Facebooku
 3. Superpremiery Opole 2014. (pol.). showbook.pl. [dostęp 2014-08-16].
 4. Vox (pol.). waw.pl. [dostęp 2014-11-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]