Gospel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koncert Harlem Gospel Choir w Toruniu w grudniu 2008

Gospel (gospels) – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się silną rolą rytmu, a teksty mają charakter chrześcijański.

Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od połączenia słów God i spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Z gatunkiem są też mocno powiązane jazz, blues czy R’n’B.

Sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie. Obecnie współistnieją obok siebie zarówno klasyczny gospel, jak i jego nowoczesne odmiany, m.in. praise & worship[1][2].

W Polsce jednym z najstarszych chórów tego typu muzyki jest Gospel Joy z Poznania, Kraków Gospel Choir oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy. Co roku organizowanych jest kilkanaście warsztatów gospel w całym kraju m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Kluczborku, Stargardzie, Szczecinie, Cieszynie oraz Łodzi, a także w Wałbrzychu, Przemyślu, Sieprawiu i Skawinie. Odbywają się także festiwale muzyki gospel m.in. Festiwal 7xGospel w Krakowie, Festiwal Wiosna Gospel w Lublinie czy Gospel Camp Meeting Osiek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gospel. AllMusic. (ang.).
  2. The "Praise and Worship" Revolution. christianitytoday.com. (ang.).