Władysław Brodzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Brodzki
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1913
Niagara Falls
Data i miejsce śmierci 15 grudnia 2009
15 grudnia 2009
Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres od 19 marca 1972
do 19 marca 1976
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Władysław Brodzki (ur. 17 czerwca 1913 w Niagara Falls, zm. 15 grudnia 2009[1]) – polski redaktor i tłumacz związany z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, nauczyciel i wykładowca, poseł na Sejm PRL VI kadencji (1972–1976).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stanisława i Stanisławy. W Polsce międzywojennej ukończył szkołę średnią w Ostrowie Wielkopolskim, był też m.in. słuchaczem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Wziął udział w wojnie obronnej Polski, w wyniku czego do 1945 przebywał w obozie dla jeńców. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel oraz kształcił się na studiach z dziedziny filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1953 rozpoczął pracę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich w charakterze redaktora, następnie sekretarza wydawnictwa i dyrektora ekonomicznego. Opracowywał m.in. Wybór poematów Byrona[2]. Był radnym Rady Narodowej m. Wrocławia i jej wiceprzewodniczącym z ramienia Stronnictwa Demokratycznego (członek partii od 1948, zasiadał w jej najwyższych władzach regionalnych i krajowych).

W 1972 objął mandat posła na Sejm VI kadencji w okręgu Ząbkowice Śląskie. Zasiadał w Komisjach Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz Kultury i Sztuki. Po odejściu od pracy parlamentarnej powrócił do Zakładu im. Ossolińskich, pracował tam do lat 90. W charakterze tłumacza z języka angielskiego[3].

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla Dolnego Śląska”. Pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]