Władysław Leon Sapieha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władysław Leon Sapieha
Ilustracja
Herb
Lis
Rodzina Sapiehowie
Data i miejsce urodzenia 30 maja 1853
Krasiczyn
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 1920
Lwów
Ojciec Adam Stanisław Sapieha
Matka Jadwiga Klementyna Sanguszkówna h. Pogoń Litewska
Żona

Elżbieta Potulicka h. Grzymała

Władysław Leon Adam Feliks Sapieha (ur. 30 maja 1853 w Krasiczynie, zm. 29 kwietnia 1920 we Lwowie) – książę, ziemianin, działacz społeczny, poseł do Sejmu Krajowego i do Rady Państwa w Wiedniu.

Był najstarszym z synów Adama Stanisława Sapiehy i Jadwigi z Sanguszków Sapieżyny. Miał czterech młodszych braci: Leona Pawła, Pawła, Jana Piotra, Adama Stefana oraz dwie siostry: Marię Jadwigę i Helenę Marię.

W latach 1864–1871 uczył się w gimnazjum we Lwowie, po czym rozpoczął studia prawnicze w Berlinie, kontynuując je w Heidelbergu i kończąc znowu we Lwowie w roku 1876. Po studiach odbył roczną służbę wojskową.

W latach 1877–1882 podjął karierę urzędniczą, z której zrezygnował po usilnych namowach brata Leona, aby objąć administrowanie Krasiczynem. W 1883 został wybrany do Sejmu Krajowego, gdzie należał do klubu „Centrum” wraz z Wojciechem Dzieduszyckim i Jerzym Konstantym Czartoryskim. Działał tam w komisjach: budżetowej, górniczej, lustracyjnej i podatkowej. W wyborach 1889 nie ubiegał się o reelekcję.

Od 1883 był czynnym członkiem Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego. Działał także w wielu innych organizacjach lokalnych, m.in. Galicyjskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, Rady Szkolnej Okręgowej w Cieszanowie, Rady Szkolnej Okręgowej w Przemyślu i in.

W 1898 został odznaczony Orderem Korony Żelaznej II klasy[1].

W 1910 przekazał krasiczyńskie archiwum do Ossolineum.

W 1908 wybrany ponownie do Sejmu Krajowego. W 1915 wszedł w skład Książęco-Biskupiego Komitetu Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny (KBK), założonego przez jego brata, biskupa krakowskiego, Adama Stefana. W roku 1918 aktywnie uczestniczył w zarządzaniu Akademią Rolniczą w Dublanach.

Zmarł 29 kwietnia 1920 we Lwowie.

Był ojcem Leona, Józefa, Aleksandra, Adama Zygmunta, Andrzeja Józefa i Stanisława.

Grobowiec Władysława Sapiehy w Krasiczynie

Przypisy

  1. Odznaczenia jubileuszowe. „Echo Przemyskie”, s. 1, Nr 97 z 4 grudnia 1898. 

[[Kategoria:Polscy posłowie do Rady Państwa w Wiedniu]]