Wściekłość i duma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wściekłość i duma (. La Rabbia e l’Orgoglio) – książka autorstwa Oriany Fallaci napisana w 2001 roku w reakcji na ataki terrorystyczne 11 września[1]. Autorka napisała również opublikowany w „Corriere della Sera” artykuł pod tym samym tytułem. „Gazeta Wyborcza” przedrukowała artykuł w wydaniu z 6–7 października 2001 roku[2].

Książka, mająca charakter rozbudowanego pamfletu, jest poświęcona głównie krytyce islamu oraz niekonfrontacyjnej postawy ludzi chrześcijańskiego Zachodu wobec naporu islamu[1]. Fallaci odrzuca tezę o istnieniu umiarkowanego islamu i przewiduje długotrwałą konfrontację Zachodu ze światem muzułmańskim. Rozwija w niej wywód przeciwko Jaserowi Arafatowi, którego nazywa „arabskim terrorystą”. Krytykuje również Kościół katolicki za ekumenizm[1].

Artykuł a później książka wywołały gorące dyskusje i liczne kontrowersje, z uwagi na bardzo radykalne podejście autorki do tematyki arabskiej i islamu w Europie oraz kwestii imigracji z krajów muzułmańskich do Europy. Krytycy zarzucają autorce przedstawienie sprymitywizowanej wersji teorii Samuela Huntingtona o zderzeniu cywilizacji oraz postawę rasistowską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Grzegorz Morawski: Oriana Fallaci: Wściekłość i duma (pol.). psz.pl, 16.3.2007. [dostęp 2013-12-23].
  2. Tadeusz Sławek: Czerwone paznokcie Oriany Fallaci (pol.). tygodnik.com.pl. [dostęp 2013-12-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]