Waldemar Hohenzollern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy właściciela pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Zobacz też: Waldemar Hohenzollern - syn Fryderyka III.
Waldemar Hohenzollern
książę pruski
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Data i miejsce urodzenia 20 marca 1889
Kiel
Data i miejsce śmierci 2 maja 1945
Tutzing
Ojciec Henryk Hohenzollern
Matka Irena Hessen-Darmstadt
Żona Calixta von Lippe
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim należący do Waldemara Hohenzollerna

Waldemar Wilhelm Ludwig Friedrich Viktor Heinrich (ur. 20 marca 1889 w Kilonii, zm. 2 maja 1945 r. w Tutzing) – książę pruski z dynastii Hohenzollernów, ostatni właściciel pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1889 r. w Kilonii, jako najstarszy syn Henryka Hohenzollerna i jego żony Ireny Hessen-Darmstadt. Jego żoną była księżniczka Calixta von Lippe, z którą wziął ślub w Hemmelmark. Podobnie jak jego krewni: kuzyn - carewicz Aleksy Romanow, wuj - książę Fryderyk (1870-1873), i młodszy brat Henryk (1900–1904), cierpiał na rzadką chorobę krwi - hemofilię, którą odziedziczył po matce (była nosicielką), która w końcu doprowadziła go do śmierci[1].

Po bezpotomnej śmierci 13 listopada 1940 r. księcia Friedricha Heinricha na mocy wcześniejszej umowy odziedziczył pałac w Kamieńcu Ząbkowickim[2]. Zamieszkał tam z żoną.

5 lat później po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Dolnego Śląska ciężko chory Waldemar ewakuował się z Kalikstą w maju 1945 r. do położonego w Bawarii Tutzing[1]. W tym czasie do miasta wkroczyli żołnierze amerykańscy, którzy skoncentrowali swoją uwagę na więźniach miejscowego obozu koncentracyjnego. Książę miał szansę na uratowanie, zależało to jednak od szybkiej transfuzji krwi. Z powodu jej braku zmarł i został pochowany w Eltville am Rhein naprzeciw grobu Marianny Orańskiej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Gaworski 2009 ↓, s. 111.
  2. Gaworski 2009 ↓, s. 110.
  3. Gaworski 2009 ↓, s. 112.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Gaworski: Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Architektura i właściciele. Strzelce Opolskie: 2009.