Przejdź do zawartości

Wasilij Tropinin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wasilij Tropinin
Васи́лий Андре́евич Тропи́нин
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1776
Korpowo

Data i miejsce śmierci

15 maja 1857
Moskwa

Narodowość

rosyjska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Ważne dzieła

Wasilij Tropinin (ros. Васи́лий Андре́евич Тропи́нин, ur. 19 marca?/30 marca 1776 we wsi Korpowo koło miasta Czudowo guberni nowogrodzkiej, zm. 3 maja?/15 maja 1857 w Moskwie) – rosyjski malarz-portrecista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopa pańszczyźnianego należącego do hrabiego Minicha. Został odsprzedany hrabiemu Morkowowi w charakterze służącego w domu.

Około roku 1798 został wysłany do Sankt Petersburga na naukę zawodu cukiernika, lecz dzięki talentowi rysownika uczył się po kryjomu w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu u Stiepana Szczukina. W roku 1804 został wezwany do wyjazdu na Podole do nowego majątku hrabiego Morkowa. Mieszkał głównie tam do roku 1821 malując z natury, po czym przeniósł się do Moskwy wraz z rodziną swego właściciela.

W roku 1823 w wieku 47 lat został wyzwolony ze stanu chłopa pańszczyźnianego. We wrześniu tegoż roku przedstawił Radzie Akademii swoje obrazy „Koronczarka”, „Ubogi starzec” i portret malarza E. Skotnikowa, otrzymując tytuł „naznaczonego” artysty. W roku 1824 portret K. Leberechta przyniósł mu tytuł akademika.

W roku 1833 został pedagogiem publicznej klasy, a następnie Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury. W roku 1843 został wybrany członkiem honorowym Moskiewskiego Towarzystwa Artystycznego.

Tropinin stworzył ponad trzy tysiące portretów. Wczesne dzieła wykazują wpływ romantyzmu. Późniejsze portrety powstały pod wpływem malarstwa realistycznego.

Zmarł w Moskwie i został pochowany na Cmentarzu Wagańkowskim.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Амшинская А. М., В. А. Тропинин, М., 1976.
  • Музей В. А. Тропинина и московских художников его времени. Каталог, М., 1975.
  • В. А. Тропинин. Исследования, материалы, М., 1982.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]