Wasyl Symonenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wasyl Symonenko (ukr. Василь Симоненко), ur. 8 stycznia 1935 w Bijiwcach, zm. 14 grudnia 1963 w Czerkasach – ukraiński poeta, dziennikarz, działacz ukraińskiego ruchu oporu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z kołchozowej rodziny. Po zakończeniu szkoły średniej, w latach 19521957 zaczął studiować dziennikarstwo na Uniwersytecie Kijowskim. Od 1957 roku pracował w Czerkasach jako dziennikarz w redakcjach gazet, m.in. w dziale kulturalnym gazety „Czerkaśka Prawda” ("Черкаська правда"), od 1960 kierował działem propagandy gazety „Mołod Czerkaszczyny” ("Молодь Черкащини"), jako korespondent - "Robitnycza hazeta" ("Робітнича газета").

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wiersze zaczął pisać w latach studenckich, ale niechętnie oddawał je do druku ze względu na sowiecką cenzurę. Za jego życia ukazał się tylko debiutancki tom wierszy Tysza i hrim (1962) oraz bajka Car Plaksij i Loskoton (1963). W tych latach dużą popularność zdobyły wiersze Symonenko. Ich tematem jest satyra sowieckiego ustroju (Hekroloh kukurudzianomu kaczanowi, Zlodij, Sud,Baljada pro zajszloho czolowika), przedstawiał obraz trudnego życia w Związku Radzieckim, szczególnie mieszkańców wsi (Duma pro szczastja, Odynoka matir), opisywał okrucieństwa sowieckiego despotyzmu (Brama, Granitni obelisky, jak meduzy). Innym ważnym cyklem są utwory, w których poeta wyraża miłość do swojej ojczyzny - Ukrainy (Zadywlajus' u twoji zinyci, Je tysjaczi dorih, Ukrajins'kyj lew, Łebedi materynstwa, Ukrajini i inne.).

Emigracyjne wydawnictwo „Smołoskyp” nosi od 1964 roku imię poety.

W 1987 roku Związek Pisarzy Ukrainy ustanowił nagrodę literacką jego imienia za najlepszą książkę poetycką młodych autorów.

Utwory[edytuj | edytuj kod]

  • Tomiki poezji:
  1. Tysza i hrim (Тиша і грім) 1962
  2. Zemne tiażinnia (Земне тяжіння) 1964
  3. Wyno z trojand ( Вино з троянд) 1965
  4. Poezje (Поезії) 1966
  5. Izbrannaja lirika (Избранная лирика) 1968
  6. Łebedi materynstwa (Лебеді материнства) 1981
  7. tomik wybranych poezji 1985
  • dwie książki dla dzieci

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]