We Were Soldiers Once… And Young

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
We Were Soldiers Once… And Young
Autor Harold Moore, Joseph L. Galloway
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1992
Wydawca Random House
Tematyka Wojna wietnamska

We Were Soldiers Once… And Young – książka wydana w 1992 roku, autorstwa generała-porucznika Harolda Moore'a i korespondenta wojennego Josepha L. Gallowaya opisująca udział Pierwszego (dowodził nim wtedy Moore) i Drugiego Batalionu amerykańskiego 7. Pułku Kawalerii w bitwie w Ia Đrăng. Ta bitwa była pierwszym starciem z udziałem dużych jednostek amerykańskich podczas wojny wietnamskiej. Poprzednie starcia z nieprzyjacielem były to akcje na poziomie pojedynczych drużyn, plutonów czy kompanii. Książka była podstawą adaptacji filmowej z 2001 roku pt. Byliśmy żołnierzami (ang. We Were Soldiers).

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Film na podstawie książki, z Melem Gibsonem w roli Moore'a, wyreżyserował Randall Wallace. W książce sam Moore narzeka, że "Hollywood robi to źle za każdym cholernym razem"[1]; Wallace mówił, że zainspirował go ten komentarz i był "zdeterminowany by tym razem zrobić to dobrze"[2].

Film, pomimo że ukazuje wiele szczegółów i małych wydarzeń obecnych w książce, nie jest w pełni historycznie zgodnym odtworzeniem wydarzeń, tak jak prezentuje je książka. Sytuacja jest podoba jak w przypadku książki Marka Bowdena Helikopter w ogniu i jej ekranizacji o tym samym tytule w reżyserii Ridleya Scotta. W filmie jest kilka sytuacji nieprawdziwie ukazujących sytuację Amerykanów, do których należy bohaterska, improwizowana szarża pod dowództwem Moore'a, podczas której zniszczone zostają wietnamskie siły rezerwowe, co kończy bitwę zwycięstwem Amerykanów. W rzeczywistości szarża nie miała miejsca, podobnie jak zniszczenie sił północnowietnamskich. Wietnamski dowódca pułkownik Nguyễn Hữu An nie ma także okazji obserwować zakończenia akcji w miejscu LZ X-Ray, gdyż bitwa trwa dalej w miejscu LZ Albany, gdzie Drugi Batalion (7. Pułk) z Kompanią A Pierwszego Batalionu (5. Pułk) walczą o życie z siłami rezerwowymi wietnamskiego pułkownika.

By skrócić film pominięto także wiele wydarzeń opisanych w książce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Harold W. Moore, Joseph M. Galloway: We were soldiers once... and young: Ia Drang, the battle that changed the war in Vietnam. New York: Random House, 1992. ISBN 0-679-41158-5.

Przypisy

  1. Oryg. Hollywood got it wrong every damn time [...] w Prologue. W: Harold W. Moore: We Were Soldiers Once...and Young : Ia Drang - the Battle That Changed the War in Vietnam. Presidio Press, s. xxiv. ISBN 978-0-345-47264-9.
  2. Oryg. determined to get it right this time

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]