We Were Soldiers Once… And Young

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
We Were Soldiers Once… And Young
Autor Harold Moore, Joseph L. Galloway
Tematyka Wojna wietnamska
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1992
Wydawca Random House

We Were Soldiers Once… And Young – książka wydana w 1992 roku, autorstwa generała-porucznika Harolda Moore'a i korespondenta wojennego Josepha L. Gallowaya opisująca udział Pierwszego (dowodził nim wtedy Moore) i Drugiego Batalionu amerykańskiego 7. Pułku Kawalerii w bitwie w Ia Đrăng. Ta bitwa była pierwszym starciem z udziałem dużych jednostek amerykańskich podczas wojny wietnamskiej. Poprzednie starcia z nieprzyjacielem były to akcje na poziomie pojedynczych drużyn, plutonów czy kompanii. Książka była podstawą adaptacji filmowej z 2001 roku pt. Byliśmy żołnierzami (ang. We Were Soldiers).

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Film na podstawie książki, z Melem Gibsonem w roli Moore'a, wyreżyserował Randall Wallace. W książce sam Moore narzeka, że "Hollywood robi to źle za każdym cholernym razem"[1]; Wallace mówił, że zainspirował go ten komentarz i był "zdeterminowany by tym razem zrobić to dobrze"[2].

Film, pomimo że ukazuje wiele szczegółów i małych wydarzeń obecnych w książce, nie jest w pełni historycznie zgodnym odtworzeniem wydarzeń, tak jak prezentuje je książka. Sytuacja jest podoba jak w przypadku książki Marka Bowdena Helikopter w ogniu i jej ekranizacji o tym samym tytule w reżyserii Ridleya Scotta. W filmie jest kilka sytuacji nieprawdziwie ukazujących sytuację Amerykanów, do których należy bohaterska, improwizowana szarża pod dowództwem Moore'a, podczas której zniszczone zostają wietnamskie siły rezerwowe, co kończy bitwę zwycięstwem Amerykanów. W rzeczywistości szarża nie miała miejsca, podobnie jak zniszczenie sił północnowietnamskich. Wietnamski dowódca pułkownik Nguyễn Hữu An nie ma także okazji obserwować zakończenia akcji w miejscu LZ X-Ray, gdyż bitwa trwa dalej w miejscu LZ Albany, gdzie Drugi Batalion (7. Pułk) z Kompanią A Pierwszego Batalionu (5. Pułk) walczą o życie z siłami rezerwowymi wietnamskiego pułkownika.

By skrócić film pominięto także wiele wydarzeń opisanych w książce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Harold W. Moore, Joseph M. Galloway: We were soldiers once... and young: Ia Drang, the battle that changed the war in Vietnam. New York: Random House, 1992. ISBN 0-679-41158-5.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oryg. Hollywood got it wrong every damn time [...] w Prologue. W: Harold W. Moore: We Were Soldiers Once...and Young : Ia Drang - the Battle That Changed the War in Vietnam. Presidio Press, s. xxiv. ISBN 978-0-345-47264-9.
  2. Oryg. determined to get it right this time

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]