Mel Gibson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mel Gibson
Ilustracja
Mel Gibson (2016)
Imię i nazwisko Mel Columcille Gerard Gibson
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1956
Peekskill
Zawód aktor, reżyser, producent filmowy
Współmałżonek Robyn Moore Gibson
Lata aktywności od 1976
Odznaczenia
Order Australii (cywilny)
podpis
Mel Gibson na Festiwalu Filmowym w Cannes, 2011

Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill) – australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młode lata[edytuj | edytuj kod]

Gibson jest obywatelem amerykańskim, ale większość dzieciństwa i młodości spędził w Australii. Ojciec Mela, Hutton Gibson, podjął decyzję o przeprowadzeniu się wraz z całą rodziną do Australii ze Stanów Zjednoczonych w 1968, protestując tym przeciwko niemoralnej, jego zdaniem, wojnie w Wietnamie.

W 1977 Gibson ukończył „National Institute of Dramatic Arts” (najbardziej prestiżową szkołę aktorską w Australii).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na małym ekranie zadebiutował w serialu telewizyjnym The Sullivans. Jego pierwsza rola filmowa to postać Mad Maksa w filmie o tym samym tytule. Mad Max przyniósł Gibsonowi sporą popularność wśród widzów (wystąpił w kolejnych częściach tego filmu), ale krytykom bardziej spodobał się jego następny film, reżyserowany przez Petera Weira Gallipoli. W 1984 wystąpił po raz pierwszy w filmie amerykańskim – zagrał postać Fletchera Christiana w filmie Bunt na Bounty.

Kolejne filmy Gibsona to seria Zabójcza broń. Wcielił się w postać Hamleta w filmie Franca Zeffirellego. Ma na swoim koncie role w filmach komediowych Maverick i Czego pragną kobiety.

W 1996 Gibson otrzymał dwa Oscary dla najlepszego reżysera i za najlepszy film roku przyznane filmowi Braveheart. Waleczne serce, opartemu na historii życia sir Williama Wallace’a.

W 2004 Gibson wyprodukował i wyreżyserował film Pasja, który został uznany za bardzo kontrowersyjny w niektórych żydowskich środowiskach religijnych[1]. Pasja opowiada o ostatnich 12 godzinach z życia Jezusa Chrystusa. Pomimo wielu kontrowersji, film ten został bardzo ciepło przyjęty przez większość chrześcijan[2], naukowców[3] i wielu konserwatywnych przedstawicieli społeczeństwa żydowskiego[4]. W 2006 Mel Gibson wyreżyserował film Apocalypto osadzony w realiach cywilizacji Majów przed przybyciem konkwistadorów do Ameryki.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mel Gibson jest chrześcijaninem (ojciec Mela był sedewakantystą). 7 czerwca 1980 wziął ślub z Robyn Gibson, z którą ma siedmioro dzieci (sześciu synów i jedną córkę). Po 28 latach małżeństwa aktor rozwiódł się 13 kwietnia 2009, wiążąc się z rosyjską piosenkarką Oksaną Grigorjewą, z którą ma córkę Lucię. Związek z Oksaną trwał trzy lata.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. onet.pl: Mel Gibson ugiął się pod krytyką (pol.). [dostęp 2004-02-04].
  2. kosciol.pl: Pasja nie bardziej antysemicka niż ewangelie (pol.). [dostęp 2004-03-12].
  3. René Girard: Jak byśmy przy tym byli (pol.). „Rzeczpospolita”, 2004-04-10. [dostęp 2013-11-12].
  4. interia.pl: Żydzi chwalą Pasję (pol.). [dostęp 2017-02-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]