Weran z Vence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Weran z Vence
diakon
biskup
Data i miejsce urodzenia

ok. 400
Galia

Data i miejsce śmierci

po 474
Lyon

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

10 września lub 11 listopada

Atrybuty

pastorał

Weran(us) z Vence, łac. Veranus, fr. Véran (ur. w Galii, zm. po 474 w Lyonie) – zakonnik, biskup Vence (diecezja Nicei)[1], święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był młodszym synem Galli i biskupa Lyonu św. Eucheriusza. Po śmierci matki[2] (lub separacji rodziców), wraz z bratem św. Saloniuszem, został oddany na wychowanie mnichom z monasteru Lérin[3] na wyspie Lérinum (Saint-Honorat, Wyspy Leryńskie). Przebywali tu Hilary i Honorat, późniejsi biskupi Arles i święci. Jako diakon Weran towarzyszył ojcu w 441 roku w pierwszym synodzie w Orange. Św. Eucheriusz zadedykował synowi dzieło Formulae spiritualis intelligentiae ad Veranum.

Weran został biskupem Vence przed 451 rokiem i był nim przynajmniej do 465[1]. Razem z bratem, ówczesnym biskupem Genewy, oraz biskupem Grenoble Cerecjuszem (Cérat) skierował list do papieża Leona I z podziękowaniem za odrzucenie herezji Eutychesa.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 11 listopada, w którym początkowo ujęty został błędnie, jako biskup Lyonu. Niektóre źródła podają również 10 września[4]. Dzień pamięci w Vence przypada na 9 września[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Diocese of Nice-Diocese of VenceCatholic Encyclopedia (ang.).
  2. Eucheriusz, biskup Lyonu. na DEON.pl.
  3. Abbey of LérinsCatholic Encyclopedia (ang.).
  4. St. VeranusCatholic Online (ang.).
  5. Veranus (Véran) von VenceÖkumenisches Heiligenlexikon (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]