Eucheriusz z Lyonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Eucheriusz z Lyonu

Eucher de Lyon
biskup
Ilustracja
Pomnik św. Eucheriusza w Beaumont-de-Pertuis.
Data i miejsce urodzenia ok. 380
Galia
Data i miejsce śmierci 449 lub 450
Lyon
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 16 listopada

Eucheriusz z Lyonu, fr. Eucher (ur. ok. 380 w Galii, zm. 449 lu 450 w Lyonie) – teolog, mnich, biskup Lyonu, święty Kościoła katolickiego.

Pochodził za znamienitego rodu rzymskiej Galii. Był ojcem św. Saloniusza (biskupa Genewy) i św. Werana (biskupa Vence). Po śmierci żony Galli synów oddał na wychowanie mnichom z monasteru Lérin[1] na wyspie Lérinum (Saint-Honorat, Wyspy Leryńskie), a sam wstąpił do zakonu na Léro (dzisiejsza Sainte-Marguerite, naprzeciw Cannes) oddając się pracy, umartwianiu i kontemplacji. Pragnął przystąpić do ojców pustyni. Nawiązał kontakt ze św. Janem Kasjanem oraz św. Hilarym i św. Honoratem z Arles przebywającymi wówczas w monasterze Lérin. Tu napisał Pochwałę samotności i O pogardzie dla świata i światowej filozofii.

Jest również autorem m.in. Żywota św. Maurycego i męczenników z Legionu Tebańskiego, listu De laude Eremi do św. Hilarego (ok.428), listu i dzieł dedykowanych św. Saloniuszowi: Instructionum ad Salonium libri duo[2] i De gubernatione Dei. Dzieło Formulae spiritualis intelligentiae ad Veranum[2] zadedykował młodszemu synowi Weranowi.

W roku ok. 434 wezwano go do Lyonu, aby objął wakat biskupa diecezji lyońskiej, który pełnił do śmierci. Jako biskup brał udział w pierwszym synodzie w Orange (441).

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 16 listopada.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Abbey of Lérins - Catholic Encyclopedia (ang.)
  2. a b Historia egzegezy biblijnej na biblia.wiara.pl [opublikowano:2005-05-24]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]