Werner Schulz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Werner Schulz
Flickr - boellstiftung - Strategiedebatte (5).jpg
Data i miejsce urodzenia 22 stycznia 1950
Zwickau
Przynależność polityczna Zieloni

Werner Gustav Schulz (ur. 22 stycznia 1950 w Zwickau) – niemiecki polityk, były poseł do Bundestagu, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia z zakresu technologii żywności na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Pracował jako asystent naukowy najpierw na tej uczelni, następnie w instytucie zajmującym się recyklingiem. Od 1988 do 1990 był urzędnikiem w administracji berlińskiej dzielnicy Lichtenberg.

Od lat 70. prowadził działalność w ramach organizacji opozycyjnych i ekologicznych w Niemieckiej Republice Demokratycznej. W 1989 był wśród założycieli Nowego Forum, przekształconego w partię polityczną Związek 90. W 1990 został wybrany do Volkskammery, w tym samym roku – po zjednoczeniu Niemiec – objął mandat deputowanego do Bundestagu. W niższej izbie niemieckiego parlamentu zasiadał nieprzerwanie do 2005, od 1993 jako reprezentant ugrupowania Zielonych. W 1998 objął funkcję rzecznika frakcji ds. gospodarczych.

W wyborach w 2009 z listy Zielonych został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Zasiadł w grupie Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego, a także w Komisji Spraw Zagranicznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]